Стоунволл (фільм, 1995)

«Сто́унволл» (англ. Stonewall) — історична комедійна драма 1995 року, в основу якої лягли події, що сталися влітку 1969 року в районі Гринвіч-Віллидж, Нью-Йорк, які стали поворотним моментом в історії боротьби геїв за свої права. Сценарій написано за спогадами історика, професора Нью-Йоркського університету Мартіна Дубермана. Фільм став останнім у кар'єрі британського режисера Найджела Фінча, який незабаром після прем'єри стрічки помер від СНІДу. Попри те, що фільм є художнім, Фінч застосовує нестандартні для ігрового кіно рішення, властиві документалістиці, наприклад: інтерв'ю з реальними свідками і учасниками тих подій. За сюжетом фільму було поставлено виставу, прем'єра якого відбулася на Единбурзькому театральному фестивалі в 2007 році. Нині спектакль йде в Лондоні.[2].

Стоунволл
англ. Stonewall
Жанр драма / комедія
Режисер Найджел Фінч
Продюсер Крістін Вакон
Сценарист Ріккі Бідл-Блер
У головних
ролях
Гільєрмо Діас
Фредерік Веллер
Оператор Кріс Сігер
Композитор Майкл Кеймен
Кінокомпанія • BBC Arena • Killer Films
Тривалість 99 хв.
Мова англійська
Країна  Велика Британія
 США
Рік 1995
Дата виходу 10 травня 1996 (Велика Британія)
3 вересня 1996 (США)
Касові збори 692,400 $.[1]
IMDb ID 0114550
Рейтинг MPAA: / IMDb:

Сюжет

Метті Дін, веселий молодий чоловік, прибуває до Нью-Йорка автобусом і відразу ж прямує в Гринвіч-Віллидж. Там він знайомиться з трансвеститом Ла Міранда і його друзями, які допомагають хлопцю пройти в Стоунволл-інн. У бар з облавою приїжджає поліція, Метті і Ла Міранду заарештовують.

З поліцейського відділку їх визволяє Бостонія, яка є покровителем усіх драг-квін, що збираються у барі. Бостонія також є таємним коханцем мафіозі Вінні — керівника Стоунволл-інн. Метті приїжджає у квартиру до Ла Міранді, де дізнається, що її призивають в армію. Вони розмовляють всю ніч. Ранком Метті йде на збори Товариства Маттачіне, де зустрічає Берта та Ітана, з яким зіткнувся в ніч перед арештом. Група планує провести пікет перед Залом Незалежності у Філадельфії. Ітан і Метті розмовляють деякий час після засідання, потім Метті йде назустріч до Лa Міранди. Вони їдуть у секретне місце, де Метті спостерігає таємний обряд «переродження» молодої чоловіка Хозе в дівчину Камелію. Після церемонії вони повертаються до квартири Ла Міранди де займаються сексом.

Метті Дін починає проводити більше часу з Ітаном, який друкується в журналі під псевдонімом.

Ла Міранда приходить на призовний пункт, де отримує направлення на психіатричний огляд. У минулому в Лa Міранди вже був невдалий досвід спілкування з психіатрами, тому Метті одягається в одяг Ла Міранди і зустрічається з лікарем замість неї. Лікар дає Метті довідку про те, що Ла Міранда не придатна до військової служби. Дорогою додому Ла Міранда освідчується Метті в коханні.

На черговій зустрічі Спільноти Маттачіне, Метті слухає доповідь психіатра, який розповідає про гомосексуальність, як про хворобу. Не дослухавши до кінця, Метті полишає збори. Після зустрічі Берт, Ітан і Метті сперечаються про те, що сказав психіатр. Вони зустрічаються з репортером і фотографом з газети The Village Voice, щоб показати журналістам як закон про заборону продажу алкоголю гомосексуалам діє на практиці. В усіх барах їм спокійно наливають. Але як тільки вони приходять у Стоунволл-інн, їм відмовляються наливати і трохи не виганяють з бару, проте за них заступається Бостонія. У барі Метті з Ітаном зустрічаються з Ла Мірандою, і Ітан глузує з неї. Ла Міранда розуміє, що Метті не сказав своїм друзям про неї і вибігає з бару. Метті йде за нею, вони сперечаються. Метті натякає, що йому подобаються не переодягнуті, а мужні чоловіки. Метті йде до Ітана.

Вінні зустрічається з Бостонією подалі від сторонніх очей. Він розповідає про клініку під назвою «Палац снів» і говорить їй, що він хоче, щоб вона зробила операцію по зміні статі для того, щоб вони змогли одружитися. Бостонія категорично проти. Вінні розчарований.

Після пікету у Філадельфії, Ітан відвозить Метті на Фаєр Айленд — Вогняний острів, який Етан змальовує як «небеса». «Небеса» включає такі репресивні функції, що чоловіки не можуть танцювати обличчям до обличчя, не дозволяється танцювати взагалі, якщо є жінка на танцполі. Метті не бажає приховувати свою орієнтацію, тому він залишає Ітана і повертається до Ла Міранди.

Бостония дивиться по телевізору репортаж про похорони Джуді Гарленд. Щоб розвеселити її, Вінні вирішує вийти з нею «у світ». Вони йдуть до ресторану, звідки їх ввічливо просять піти. Наступного ранку Вінні пускає собі кулю в голову. Перед самогубством Вінні залишає Бостонії усі свої гроші і напис губною помадою на дзеркалі: «Я тебе кохаю».

Вночі в Стоунволл-інн приїжджає поліція з черговим рейдом. Деяких з драг-квін заарештували, у тому числі й Бостонію. Коли її вивели з бару, поліцейський став ображати її: «Бідний маленький педик, ти не знаєш, хочеш убити або поцілувати мене»? Після чого Бостонія вдарила його по обличчю зі словами: «Вважаю, що я вирішила». Бостонія й інші геї, лесбійки і трансгендери атакують поліцейських. Починаються масові безлади.

У ролях

Ролі, які виконують Гільєрмо Діас, Фредерік Веллер, Дуейн Бутт, Брендон Корбаліс, Дуайт Івелл та Луїс Гузман, мають реальних прототипів.

Гільєрмо Діас····Ла Міранда
Фредерік Веллер····Метті Дін
Брендон Корбаліс····Ітан
Дуейн Бутт····Бостонія
Брюс МакВітті····Вінні
Пітер Ретрі····Берт
Дуайт Івелл····Гелен Вілс
Метью Фейбер····міс Моксі
Майкл МакЕлрой····принцеса Ернестіна
Луїс Гузман····Віто
Джо Дідайо····Анджело

Історичні неточності

Попри те, що фільм засновано на реальних подіях, у фільмі є деякі історичні неточності:

  • Момент, коли героям фільму відмовили у продажі алкоголю не відповідає дійсності, оскільки закон про заборону продажу алкоголю гомосексуалам був скасований у 1966 році, за три роки до подій, змальованих у фільмі. До того ж у барі Стоунволл-інн цього закону ніколи не дотримувалися.
  • Герой фільму Метті не міг брати участь у пікеті Товариства Маттачіне перед Залом Незалежності у Філадельфії, оскільки він проходив 4 липня 1969 року, що на 8 днів пізніше фінальних подій фільму.[3]
  • Досі не доведено, що мотивувальним чинником стоунволлських бунтів стала смерть акторки Джуді Гарленд.[4]

Цікаві факти

  • Плакат, який на початку фільму прибивають на стіну, у вересні 1969 року дійсно висів на фасаді бару Стоунволл-інн. Напис на плакаті свідчив: «Ми, гомосексуали, просимо наших людей по можливості допомагати підтримувати мирну і тиху поведінку в Гринвіч-Віллидж. Маттачіне».
  • Пісня, яку співає Метті Дін після мітингу в автобусі, — американська патріотична пісня Бойовий гімн Республіки, написана на честь борця за расове рівноправ'я Джона Брауна, що підняв в 1859 році повстання проти рабства в США і страченого за заколот.

Саундтрек

Stonewall
Саундтрек-альбом
Композитор Майкл Кеймен
Дата випуску 4 червня 1993
Жанр СаундтрекПоп/Рок
Тривалість 38:26
Лейбл Columbia / Sony Music Distribution
Продюсер Крістін Вакон
Список треків[5]
# НазваАвтор музикиВиконавець Тривалість
1. «Give Him a Great Big Kiss»  George «Shadow» MortonThe Shangri-Las 2:14
2. «Gee Baby Gee»  Jeff Barry / Ellie GreenwichButterflies 2:38
3. «Sophisticated Boom Boom»  George «Shadow» MortonThe Shangri-Las 2:12
4. «Ooh Poo Pah Doo»  Jessie HillThe Shirelles 2:19
5. «Remember (Walking in the Sand)»  George «Shadow» MortonThe Shangri-Las 2:20
6. «Boy from New York City»  George Davis / John T. Taylor / John TaylorThe Ad Libs 3:01
7. «Zing! Went the Strings of My Heart»  James F. HanleyДжуді Гарленд 2:57
8. «Down the Aisle»  A. LevinsonPatti Labelle & the Bluebelles 3:33
9. «Go Now»  Larry Banks / Milton BennettBessie Banks 2:43
10. «Over the Rainbow»  Harold Arlen / E.Y. «Yip» HarburgДжуді Гарленд 2:50
11. «What a Good Boy»  Steven Page / Ed RobertsonBarenaked Ladies 3:52
12. «Give Him a Great Big Kiss»  George «Shadow» MortonThe Shangri-Las 7:41
38:26

Визнання

Нагороди та номінації фільму «Стоунволл»[6]
Рік Кінофестиваль/кінопремія Категорія/нагорода Номінант Результат
1995 Лондонський кінофестиваль Приз глядацьких симпатій Найджел Фінч Нагорода
1996 Міжнародний кінофестиваль лесбійських та геївських фільмів у Сан-Франциско Найкращий фільм Стоунволл Нагорода
1996 Кінофестиваль «Аутфест» Найкращий сценарій Ріккі Бідл-Блер Нагорода
1997 GLAAD Media Awards Видатний фільм Стоунволл Номінація

Примітки

  1. Stonewall (1996). Box Office Mojo. Internet Movie Database. 12 грудня 1996. Процитовано 7.03.2016.
  2. Stonewall. The Drill Hall and Pleasance in association with Team Angelica. Архів оригіналу за 2 липня 2009. Процитовано 7 березня 2016.
  3. Marks Ridinger, Robert B. Speaking For Our Lives: Historic Speeches and Rhetoric for Gay and Lesbian Rights (1892—2000), стp. 130. Издательство «Haworth Press», (2004). ISBN 1-56023-175-0
  4. Loughery, John (1998). The Other Side of Silence — Men's Lives and Gay Identities: A Twentieth-Century History, стоp. 316. Видавництво «New York, Henry Holt and Company». ISBN 0-8050-3896-5
  5. Stonewall Original Soundtrack на AllMusic
  6. Нагороди та номінації фільму «Стоунволл» на сайті IMDb

Посилання

Зовнішні відеофайли
Офіційний трейлер фільму «Стоунволл»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.