Сум'яття вихованця Терлеса

Сум'яття вихованця Терлеса (нім. Die Verwirrungen des Zöglings Törleß) — це літературний твір австрійського філософського романіста та есеїста Роберта Музіля, який вперше був опублікований 1906 року.

«Сум'яття вихованця Терлеса»
Автор Роберт Музіль
Країна Австро-Угорщина
Мова німецька
Жанр молодіжна повість і developmental noveld
Видано 1906
Роберт Музіль

Введення сюжету

Роман Музіля нібито є Білдунгсманіном, історією молодої дезорієнтованої людини, яка шукає моральні цінності в суспільстві та їх значення для нього.

Експресіоністичний роман, був написаний з особистого досвіду Музіля в школі-інтернаті в Границе ( в Австро-Угорщині, нині Чехія). Однак у подальшому житті Музіль заперечував, що роман стосується власних юнацьких переживань. Через свій не прихований сексуальний зміст роман спочатку викликав обурення серед читацької громадськості та влади Австро-Угорщини.

Пізніше в тексті були визначені різні пропагування насилля, зокрема персонажі Бейнберга та Рейтінга, які, здається, вдень були звичайними учнями, але безсоромно знущалися зі свого однокласника психологічно, фізично та сексуально вночі .

Фолькер Шльондорф

1966 року німецький режисер Фолькер Шльондорф зняв фільм "Der junge Törless" за мотивами роману[1].

Підсумок сюжету

Троє учнів австрійської школи-інтернату, Рейтінг, Бейнберг та Тьорлесс, спіймали свого однокласника Базіні, що вкрав гроші у одного з них, і вирішили покарати його самостійно, замість того, щоб розповісти про це шкільним вчителям. Хлопці починають знущатися з нього, спочатку фізично, а потім психологічно і сексуально, а також шантажують його, погрожуючи про все розповісти. Їх жорстоке поводження з Базіні стає відкрито сексуальним і все більш садистським; тим не менш, хлопець терпить усі тортури навіть тоді, коли з нього почав знущатися увесь клас.

Моральні та сексуальні знущання з Тьорлеса призводять до того, що йому починають подобатися Бейнберг, та Рейтінг, обидва сексуально приваблюють героя і той починає захоплюватися ними. Базіні спостерігає за катуваннями та зґвалтуваннями хлопців над іншими школярами , часто сам залюбки стає їх жертвою, кажучи собі, що намагається зрозуміти розрив між своїм раціональним «я» та його незрозумілим ірраціональним «я»; він — занепокоєно і відчайдушно спостерігає та намагається таким чином перевірити різні стани власної свідомості. Гомосексуал Базіні намагається щоразу частіше стати жертвою згвалтування, оскільки він, очевидно, насолоджується сексуальним аспектом «експериментів» Бейнберга та Рейтінга. Бейнберг та Рейтінг через знущання компенсують власну невдоволеність щодо своєї привабливості для Базіні, знущаючись з нього ще дужче. Базіні сповідує любов до Тьорлесса, той іноді знаходить в собі бажання відповідати взаємністю, але в кінцевому результаті Базіні відштовхує його від сбе небажанням бути сильнішим за нього. Ця огида Тьорлеса до пасивності Базіні в в підсумку змушує його майже непомітно протистояти Бейнбергу та Рейтінгу. Коли муки стають нестерпними, Тьорлесс приховано радить щоб Базіні все ж звернувся за допомогу до директора.

Розпочато розслідування, але єдиною особою, яку визнають винною, є Тьорлес. Базіні виголошує дивну екзистенційну промову перед дирекцією школи про розрив між раціональним та ірраціональним, що спантеличує більше за все. Дирекція школи вирішує, що він має занадто витончений інтелект для інституту, і пропонують батькам щоб Базіні перейшов з шкільного на приватне навчання.[2] Базіні погоджується навчатися вдома, тому покидає школу-інтернат.

Видання та переклади

  • Die Verwirrungen des Zöglings Törleß . Відень / Лейпциг: Вінер Верлаг, 1906.
  • Die Verwirrungen des Zöglings Törleß . Мюнхен / Лейпциг: Георг Мюллер, 1911.
  • Die Verwirrungen des Zöglings Törleß . 11.-15. тис. Берлін: Ернст Ровольт, 1931 р. [Перероблене видання; опубліковано у грудні 1930 р.].
  • Die Verwirrungen des Zöglings Törleß . Reinbek bei Hamburg: Rowohlt Taschenbuch Verlag, 1998. (rororo 10300.)
  • Die Verwirrungen des Zöglings Törleß . На основі доопрацьованого видання 1930 року; з детальним коментарем. Ред. Вернер Беллман. Епілог: Філіппо Смеріллі. Штутгарт: Реклам, 2013.
  • Молодий Törless . Переклали Ейтн Вілкінс та Ернст Кайзер. Книги про пантеон, 1955.
  • Плутанини Юного Терлесса. Переклад Шон Уайтсайд із вступом Дж . М. Котзе . Класика пінгвінів, 2001.
  • Плутанини молодого майстра Törless . Переклав Крістофер Монріфф. Alma Classics, 2013.
  • Плутанини Юного Терлесса . Переклад Майка Мітчелла, вступ та нотатки Річі Робертсон. Oxford University Press, 2014.

Джерела

  • Бернхард Гроссманн: Роберт Мусіль, Die Verwirrungen des Zöglings Törless. Інтерпретація . 3. Ауфлаж. Ольденбург, Мюнхен, 1997. ISBN 3-486-88627-4
  • Клаус Йоганн: Grenze und Halt: Der Einzelne im «Haus der Regeln». Zur deutschsprachigen Internatsliteratur. Universitätsverlag Winter, Heidelberg 2003, (= Beiträge zur neueren Literaturgeschichte. 201.). ISBN 3-8253-1599-1 ISBN   3-8253-1599-1 зміст (pdf-Datei)   , Rezension pp.   206—422. (Найширше тлумачення «Törleß». )
  • Роланд Кроммер : Ейн ендлозер Нотен? Роберт Мусільс «Verwirrungen des Zöglings Törleß» im Spiegel soziologischer, psychoanalytischer und philosophischer Diskurse. Фінк, Мюнхен, 2004. ISBN 3-7705-3946-X (Дисертація)
  • Carl Niekerk: Foucault, Freud, Musil: Macht und Masochismus in den 'Verwirrungen des Zöglings Törless' . В: Zeitschrift für deutsche Philologie 116.4 (1997) pp.   545—566.
  • Олівер Пфольман: Роберт Мусіль. Rowohlt Verlag, Reinbek bei Hamburg 2012 (= monographien rowohlts), pp.   19–22 (гл. Als Zögling в Eisenstadt und Mährisch-Weißkirchen) та pp.   43–49 (гл. Die Verwirrungen des Zöglings Törleß), ISBN 978-3-499-50721-2
  • Andrea Rota: I grovigli del racconto: metafore tessili e disarticolazione narrativa ne «Die Verwirrungen des Zöglings Törless» di Robert Musil. В: Studia Austriaca. 15/2007, pp.   175—192. ISBN 978-88-6001-130-5 ISBN   978-88-6001-130-5
  • Рената Шредер-Верле: Роберт Мусіль. «Die Verwirrungen des Zöglings Törleß». Erläuterungen und Dokumente . Реклам, Штутгарт, 2001.
  • Філіппо Смеріллі: Модерн — Спріш — Керпер. Аналітична служба Verhältnis von Körpererfahrung und Sprachkritik in erzählenden Texten Robert Musils. V&R Unipress, Геттінген, 2009.

Посилання


  1. Volker Schlöndorffs Film "Der junge Törless" - Die Geschichte einer Deformation und Verrohung. Deutschlandfunk (de-DE). Процитовано 5 травня 2020.
  2. Der junge Törless | filmportal.de. www.filmportal.de. Процитовано 5 травня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.