Супутникова зйомка
Супутникова зйомка — фотографічна або кінематографічна зйомка Землі чи інших планет з допомогою супутників.
![](../I/Earthlights_dmsp_cropped_to_Europe_and_Africa.jpg.webp)
Загальна інформація
Супутникові зображення знаходять застосування в багатьох галузях діяльності — сільське господарство, геологічних та гідрологічних дослідженнях, лісівництві, охороні навколишнього середовища, плануванні територій, освітніх, наукових, розвідувальних і військових цілях. Такі зображення можуть бути виконані як у видимій частині спектру, так і в ультрафіолетовій, інфрачервоній і інших частинах діапазону. Також існують різні карти рельєфу, виконані за допомогою радарної зйомки.
Дешифрування і аналіз супутникових знімків в даний час все більше виконується за допомогою автоматизованих програмних комплексів, таких як ERDAS Imagine або ENVI. На початку розвитку цієї галузі деякі з видів поліпшень зображень на замовлення уряду США виконувалися фірмами-підрядниками. Наприклад, фірма ESL Incorporated розробила один з перших варіантів двомірного перетворення Фур'є для цифрової обробки зображень.
Історія
![](../I/First_photo_from_space.jpg.webp)
![](../I/First_satellite_photo_-_Explorer_VI.jpg.webp)
![](../I/Irrigation_Landsat8.jpg.webp)
Перша світлина Землі з космосу була отримана 24 жовтня 1946. Запущена в США з полігону White Sands Missile Range автоматична ракета V-2 вийшла на суборбітальну траєкторію і зробила серію знімків Землі з висоти 65 миль. Зйомка здійснювалась 35-мм кінокамерою на чорно-білу кіноплівку. З апогеєм зйомки у 65 миль (105 км), ці фото були зроблені з висоти майже у 5 разів більшої, ніж попередній рекорд, фото якого були зроблені з повітряної кулі (стратостата) Explorer II з висоти 13,7 милі (22 км) в 1935.[1][2] Перша супутникова (орбітальна) фотографія Землі була зроблена 14 серпня 1959 американським спутником Explorer 6.[3][4], а перші фотографії Місяця — радянським супутником Луна-3 6 жовтня того ж року (під час фотографування зворотної сторони Місяця).
Відома світлина Blue Marble була знята у грудні 1972 року. У тому ж році США почало програму Landsat — найбільшу програму з фотографування поверхні Землі з космосу (останній супутник цієї програми, Landsat 8, був запущений у 1999 році). У 1977 році в рамках розвідувальної програми KH-11 був зроблений перший знімок, отриманий у реальному часі.
Примітки
- The First Photo From Space, Tony Reichhardt, Air & Space Magazine, November 01, 2006
- http://stratocat.com.ar/artics/explorer-e.htm The two Explorer Stratosphere Balloon Flights (section Explorer II)
- 50 years of Earth Observation. 2007: A Space Jubilee. European Space Agency. 3 жовтня 2007. Архів оригіналу за 13 липня 2013. Процитовано 20 березня 2008.
- First Picture from Explorer VI Satellite. NASA. Архів оригіналу за 13 липня 2013. Процитовано 15 червня 2011.
Посилання
- (англ.) NASA Earth Observatory — американські космічні дослідження Землі.
- (англ.) NASA Visible Earth — каталог зображень та анімації планети Земля від НАСА.
- (англ.) ESA Earthnet — європейські космічні дослідження Землі.
- (рос.) Геопортал Роскосмосу — сервіс космічних знімків Землі.
- (рос.) Фотогалереї космічних знімків зроблених космонавтами на МКС — Роскосмос.