Сяо Ї (Лян)

Сяо Ї (кит. трад.: 蕭繹; піньїнь: Xiao Yi; 16 вересня 508 27 січня 555) — четвертий імператор Лян з Південних династій.

Сяо Ї
4-й Імператор Лян
552  555
Попередник: Сяо Дун
Спадкоємець: Сяо Юаньмін
 
Народження: 16 вересня 508
Смерть: 27 січня 555 (46 років)
Національність: китайці
Країна: Лян[1]
Рід: Lan ling xiao shid
Батько: Сяо Янь[1]
Мати: Ruan Lingyingd
Шлюб: Empress Dowager Xiad, Princess Xu Zhaopeid і Hong Yezhud[1]
Діти: Сяо Фанчжи, Q15924467?, Q16075279?, Q11622086?, Q16075339? і Q16603609?

Життєпис

Походив з династії Сяо, володарів держави Лян. Син імператора У-ді та Жуні Лін'ін. Народився у 508 році, невдовзі після сходження батька на трон. Отримав ім'я Сяо Ї. Отримав класичну освіту. У 514 році отримав перший аристократичний титул. Згодом стає князем Цзіньанєм. Тривалий час супроводжував батька у походах. У 547 році отримав провінцію Цзінчжоу (значна частина сучасної провінції Хубей) та призначається на посаду ду-ду (генерал-інспектора), якому підпорядковувалися провінції, що межували з державою Західна Вей. В першу чергу він здійснював контроль над важливими провінціями Юнчжоу (прикордоння сучасних провінцій Хенань і Хубей) та Сянчжоу (частина сучасної провінції Хунань), якими керували його небожі — Сяо Ча та Сяо Юй.

У квітні 549 року відбувся заколот лянського військовика Хоу Цзіна, який повалив імператора У-ді, оголосивши новим володарем Сяо Ґана під іменем Цзянь Вень-ді. Після цього Сяо Ї вирішив рушити на столицю держава Цзянькан, щоб повалити заколотника й отримати владу. Втім вимушений був боротися проти Сяо Ча та Сяо Юя, що спиралися на підтримку Західної Вей. Ця боротьба тривала близько року, зрештою у червні 550 року було переможено Сяо Юя, який потрапив у полон й був страчений на полі бою. Але лише у лютому 551 року Сяо Ї зумів перемогти своїх родичів, забезпечивши нейтралітет Сяо Ча.

Навесні 551 року війська на чолі з Сяо Ї завдали рішучої поразки армії Хоу Цзіну, яку він спрямував проти ворога. Після цього успіху Сяо Ї поступово став наближатися до столиці. В цей час Хоу Цзін повалив імператора Цзянь Вень-ді, поставивши новим правителем правнука У-ді Сяо Дуна під іменем Юйчжан-ван. На початку 552 року, змістивши і його, Хоу Цзін оголосив про утворення власної династії Хань.

У березні 552 року до Цзянькана підійшли два військових з'єднання під командуванням найкращих військовиків Сяо Ї — Ван Сенбяня і Чень Басяня, майбутнього засновника династії Чень. 28 квітня 552 року столицю Лян, Цзянькан, було захоплено, Хоу Цзін втік на схід, але незабаром його було вбито власними поплічниками.

В цей час імператором оголосив себе зведений брат Сяо Ї — 8-й син імператора У-ді — Сяо Цзі, князь Уліна та генерал-губернатор провінції Ічжоу (на території сучасної провінції Сичуань). Боротьба з останнім тривала до листопада 552 року. Лише в грудні того ж року відбулася церемонія отримання влади, але не в столиці, а в адміністративному центрі Цзінчжоу — м. Цзянлін. Новий володар Лян прийняв ім'я Юань-ді.

Влада нового імператора поширювалася на значно меншу територію: значні території півдня держави не контролювалися, там господарювали або місцеві знатні роди, або військові загони. Проти імператора виступив його небіж Сяо Ча. Використовуючи конфлікт між Юань-ді та Сяо Ча, армія Західної Вей захопила більшу частину сучасної Сичуані, створивши там плацдарм для наступу на Цзінчжоу.

У 554 році Юйвень Тай, фактичним володар Західної Вей, оголосив Сяо Ча правителем Ляо, після чого рушив на Цзінчжоу. У січні 555 році Юань-ді зазнав поразки у битві, незабаром потрапив у полон й був страчений, 100 тисяч чоловік були захоплені в полон. Сяо Ча був призначений Юйвенєм правителем Цзінчжоу. Фактично з цього моменту держава Лян припинила своє існування.

Джерела

  • Pearce S. Who, and what, was Hou Jing? // Early Medieval China. N 6 (2000), р. 49-73
  • Marney, J. Liang Chien-Wen Ti. Boston, 1976
  • Книга Лян, т. 5
  • Історія Південних династій, т. 8
  • Цзи чжи тун цзянь, тт. 147, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165
  1. China Biographical Database
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.