Січових Стрільців, 48

Будинок № 48 (будинок працівників Наркомюсту, «Будинок юристів») — житловий будинок, який призначався для працівників Народного комісаріату юстиції УСРР (прокуратури). Розташований на вулиці Січових Стрільців, 48. Будівля — типовий зразок житлового будинку у конструктивістському стилі. Пам'ятка архітектури місцевого значення[1].

Січових Стрільців, 48


50°27′23″ пн. ш. 30°29′34″ сх. д.
Статус пам'ятка архітектури та містобудування
Країна  Україна
Розташування Київ
Архітектурний стиль конструктивістська архітектураd
Будівництво 1930  1933
Адреса вулиця Січових Стрільців, 48
Ідентифікатори й посилання

 Січових Стрільців, 48 у Вікісховищі

Історія ділянки

Фасад будинку

Наприкінці XVIII сторіччя ділянки № 44, 46 і 48 за сучасною нумерацією на тодішній окраїні Кудрявця виділили під Кудрявський цвинтар для поховання меншканців Верхнього міста. 1832 року у зв'язку з переплануванням міста цвинтар закрили. Упродовж 1863—1870 років на ділянці № 46 збудували Вознесенську церкву, навколо якої попри заборону продовжували ховати до 1920-х років.

У першій половині 1930-х років більшовики зруйнували церкву, а цвинтар ліквідували, щоправда перед тим дозволили родичам перенести частину поховань на Лук'янівський цвинтар. На розчищеній території розгорнули будівництво.

Ділянку № 48 віддали під забудову для працівників Народного Комісаріату юстиції УСРР (прокуратури). Проєкт будинку розробив у 1930—1932 роках архітектор С. Царьов. У 1932—1933 роках перероблено чоловий фасад[1][2].

Архітектура

Південно-східне крило

Під час проєктування архітектори-конструктивісти брали до уваги інсоляцію (освітлення приміщень), тому будинки могли поставити під кутом до рядової забудови. Будинок Наркомюста відхилений від червоної лінії, напевно, найбільше в Києві.

Цегляна, тинькована, ступінчасто-подібна у плані будівля витягнута у подвір'я. Має п'ять поверхів і дво-, три- і чотирикімнатні квартири.

Вузький й асиметричний фасад будинку виходить на вулицю Січових Стрільців. Справа підкреслений заскленою вертикаллю сходової клітки. Зліва розташовано отвір внутрішньоквартального проїзду[3].

Міжвіконні площини стін оброблені бетонною крихтою[1].

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.