Танталові руди

Танталові руди (рос. танталовые руды, англ. tantalum ores, columbites; нім. Tantalerze n pl) — природні мінеральні утворення, що містять тантал в таких концентраціях, при яких економічно доцільне і технологічно можливе його вилучення.

Загальний опис

Загалом відомо бл. 80 мінералів, що містять Та. Найважливіші з них танталіт, колумбіт-танталіт, воджиніт, мікроліт, стрюверит, лопарит, гатчетоліт і інш.

Т.р. в основному складають рідкіснометалічні пегматити, танталоносні ґраніти, карбонатити, розсипи.

За інш. класифікацією Т.р. пов'язані з такими породними асоціаціями: 1. рідкіснометалічними ґранітами і метасоматитами; 2. рідкіснометалічними лужними ґранітами і метасоматитами; 3. рідкіснометалічними пегматитами; 4. карбонатитами і лужними ультраосновними гірськими породами; 5. агпаїтовими нефеліновими сієнітами; 6. лужними ефузивами.

Сер. вміст Та2О5 в рудах 0,015-0,03%.

Серед Т.р. розрізнюють: власне танталові (Та2О5:Nb2О5 не менше 1:4) і комплексні, танталоніобієві (Та2О5:Nb2О5 від 1:4 до 1:20).

До унікальних і великих належать родовища, що вміщають 10-15 тис. т Та2О5, малих — 1-2 тис. т Та2О5.

  • До власне танталових руд відносять руди, з яких рентабельно вилучати тантал без урахування вартості ніобію. До цієї групи родовищ відносять рідкіснометалічні граніти і пегматити, а також гатчелітові карбонатити. Середній вміст Та2О5 в рудах 0,015 — 0,030%. Багаті родовища містять понад 0,025% Та2О5, бідні 0,012-0,015% Та2О5. Концентрати містять відповідно від 5—8 до 60—65% Та2О5.
  • До тантало-ніобієвих (змішаних) руд відносять ті, у яких ніобій хоча й переважає над танталом, але тантал ще доцільно вилучати попутно. У основному ці родовища зв'язані з сублужними гранітоїдами і нефеліновими сієнітами. Середній вміст Та2О5 в змішаних рудах 0,010 — 0,0016%. Концентрати містять відповідно від 0,5 до 5% Та2О5.

Світові запаси Т.р. понад 200–300 тис. т. З них понад 55% запасів укладено в пегматитах і корах вивітрювання на них, бл. 32% в олов'яних розсипах Сх. Азії і Бразилії. Гол. видобувні країни Австралія, Бразилія, Канада, Таїланд. Осн. прогнозні ресурси Т.р. — в цих же країнах, а також в Мозамбіку, Ефіопії, Єгипті, Алжирі, Франції і Саудівській Аравії. Унікальним родовищем танталу є пегматити Бернік-Лейк в Канаді (0,24%Та2О5).

Промислові типи родовищ танталових руд

До промислових типів родовищ Т.р. належать: магматичні, пегматитові, альбітитові, полевошпатових метасоматитів, карбонатитові, вивітрювання і розсипні.

  • До магматичних родовищ належать лопаритоносні стратифіковані масиви агпаїтових нефелінових сієнітів, пов'язані з тектоно-магматичною активізацією древніх щитів і представлені округлими в плані масивами центрального типу, що мають у вертикальному розрізі лійкоподібну форму. Лопарит — комплексна сировина, з нього добувають Та, Nb, TRCe, Ti. Рудні концентрати містять 0,5-0,6% Та2О5 при співвідношенні Nb2O5:Та2О5 = 13:1-14: 1.
  • Пегматитові родовища — осн. промисловий тип танталовмісних родовищ. Тантал вилучається попутно зі сподуменових пегматитів (див. родовища літію) і пегматитів, що містять полуцит (див. родовища цезію і рубідію). Основний світовий видобуток припадає на мікроклін-сподумен-(петаліт)-альбитові пегматити, що містять від 0,02 до 0,03% Та2О5 при співвідношенні Nb: Та від 1:1 до 1:3. Геохімічно пегматити характеризуються високою концентрацією Mn, Ta>Nb, Li, Rb, Cs, Be, В, Sn, Р, Tl, Ga, появою іноді Bi, Sb. Нарівні з жильними серіями в окремих регіонах світу (хр. Блек Гіллс, Південна Дакота, США; Монгольський Алтай, Китай) зустрічаються аналогічні за складом пегматити, представлені зональними, повнодиференційованими штоками або трубками. Зруденіння в подібних родовищах гніздове і рудні мінерали досягають гігантських розмірів (Етта Майн, хр. Блек Гіллс).
  • Альбітитові родовища виникають в складчастих областях на посторогенних етапах їх розвитку і пов'язані з багатофазними ґранітними комплексами. Кінцеві (заключні) їх фази локалізуються у вузлах сполучення тектонічних зон і зустрічаються у вигляді невеликих (до 1 км2) штоків, куполів, що формуються на глибинах 1-2,5 км. Вміст Та2О5 в куполах — від 0,01-0,02% до 0,03-0,04%, але швидко падає з глибиною.
  • Родовища полевошпатових метасоматитів локалізуються в зонах активізації і пов'язані з регіональними розломами, що проходять в межах фундаменту платформ, або в областях завершеної складчастості. Родовища представлені довгастими покладами, що не мають чітких геологічних контурів з вкрапленими і прожилково-вкрапленими рудами. Основний рудний мінерал пірохлор, збагачений TR, що містить 4-6% Та2О5 при співвідношенні Nb: Та 10:1-12:1. Геохімічно відрізняються підвищеними вмістами F, Zr, Nb>Ta, TRCe, TRY, Th, U, Mo іноді Li, Sn, Be.
  • Відомі делювіально-алювіальні і алювіальні розсипи танталіту, що виникають при розмиві рідкісноземельних пегматитових полів. При інтенсивному тропічному вивітрюванні, великій кількості пегматитових полів і сприятливих геоморфологічних умовах виникає велике число дрібних розсипів із запасами від декількох десятків до сотень тонн Та2О5, які відпрацьовуються в Заїрі, Нігерії, Бразилії.

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.