Тахаш

Тахаш — (івр. תחש) представник так званої Біблійної фауни, точна ідентифікація якого не видається можливою.

У Біблії

Єз. 16:10 І зодягнув тебе різнокольоровим, взув тебе в тахаш, і сповив тебе в віссон, і покрив тебе шовком.

4 М. 4:25 вони будуть носити покривала скинії, і скинію заповіту, покриття її й покриття тахашеве, що на ній згори, і завісу входу скинії заповіту,

4 М. 4:14 і покладуть на нього ввесь посуд його, що ним служать на ньому: лопатки на вугіль, видельця, і шуфлі, і кропильниці, ввесь посуд жертівника; і розкладуть на ньому шкуряне тахашеве покриття, і вкладуть держаки його.

4 М. 4:12 І візьмуть увесь посуд служення, що ним служать у святині, і дадуть до блакитної шати, і покриють їх шкуряним тахашевим покриттям, і покладуть на держаки.

4 М. 4:11 А на золотий жертівник розкладуть блакитну шату, і покриють його шкуряним тахашевим покриттям, і вкладуть його держаки.

4 М. 4:10 і покриють його і ввесь посуд його шкуряним тахашевим покриттям, і покладуть на держаки.

4 М. 4:8 І розкладуть на них шату з червені, і покриють її шкуряним тахашевим покриттям, і накладуть держаки його.

4 М. 4:6 І дадуть на нього шкуряне тахашеве накриття, і розкладуть згори покривало, усе з блакиті, і накладуть держаки його.

2 М. 39:34 і накриття з баранячих начервоно пофарбованих шкурок, і накриття з тахашевих шкурок, і завісу заслони,

2 М. 36:19 І зробив він накриття для скинії, баранячі начервоно пофарбовані шкурки, і накриття зверху з тахашевих шкурок.

2 М. 35:23 І кожна людина принесла, що хто мав: блакить, і пурпур, і червень, і віссон, і вовна козина, і баранячі начервоно пофарбовані шкурки, і шкурки тахашеві.

2 М. 35:7 і начервоно пофарбовані баранячі шкурки, і шкурки тахашеві, і акаційні дерева,

2 М. 26:14 І зробиш накриття для скинії, баранячі начервоно пофарбовані шкурки, і накриття зверху з тахашевих шкурок.

2 М. 25:5 і шкурки баранячі, начервоно пофарбовані, і шкурки тахашеві, і дерево акацій,

1 М. 22:24 А наложниця його а їй на ймення Реума вродила й вона Теваха й Ґахама, і Тахаша[1] й Мааху.

Згадка в Торі

Шкури Тахаша згадуються в книзі Шмот[2] при перерахуванні предметів, які євреям в пустелі пропонувалося пожертвувати на будівництво скинії. З цих шкур був зібраний верхній полог скинії.

Коментар Раші

Раші, коментуючи цей параграф Тори, пише:

Тахаша  — це тварина, що існувало лише в ті часи[3]. Шкура Тахаша була різнобарвною, тому Онкелос переводить це слово як сасгона (івр. ססגונא) — ніби він радіє ( сас  івр. שש) і радіє через свою різнобарвною забарвлення ( гаван  івр. גון).

Згадка в Талмуді

Тахаша згадується в Вавилонському Талмуді в трактаті Шабат[4] в дісскуссіі мудреців на тему про можливість використання ритуально нечистого тварини для виготовлення освячених предметів. У зв'язку з цим розглядається питання, чи є Тахаша ритуально чистою твариною[5].

Зовнішній вигляд

У талмудичних літературі не наводиться повний опис Тахаша, відомо лише його кілька окремих характеристик:

  • Шкіра Тахаша має багато відтінків і покрита плямами.
  • У Тахаша є один ріг в центрі голови

Ареал

Дані наведені в джерелах не дозволяють визначити з точністю природний ареал Тахаша. Наведений у талмуді Мідраш стверджує, що ці тварини зустрілися Мойсеєві всього один раз. Взявши за основу це твердження, можна виключити з можливого ареалу Тахаша Єгипет, Аравійський півострів, Синайську пустелю і Трансйорданію — місця добре знайомі Мойсеєві. Відсутність додаткових згадок про цих істот дозволяє виключити з їх можливого ареалу Землю Ізраїлю і території перської імперії Ахеменідів.

Спроби ідентифікації

Спроби ідентифікації Тахаша з одним з існуючих представників фауни робилися як мудрецями талмуду, так і сучасними вченими.[джерело?]

А чи був Тахаша ?

З деяких талмудичних джерел[6][7] випливає, що слово «Тахаша» не є назвою тварини, а є назвою кольору шкіри або способу її обробки. Можливо також, що «Тахаша» це назва мінералу з якого виготовлявся пігмент використовувався для фарбування шкір.

Примітки

  1. Тахаш імя людини
  2. Вих. 25:5
  3. Танхума, розд. Трумен, 6.
  4. Шабат, 28б.
  5. Kolel's Parasha Study. Архів оригіналу за 28 вересня 2011. Процитовано 3 травня 2012.
  6. (הירושלמי (שבת, פ«ב ה»ג
  7. (מדרש קהלת רבה (וילנא, א, א
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.