Таємна мова
Таємна мова — штучно створена мовна підсистема, що використовується вузькими соціальними чи професійними групами як засіб замкнутого спілкування в їх межах або вияву належності до них. Таємна мова вважається різновидом соціального діалекту.
Загальний опис
Таємна мова виникає, зазвичай, на основі загальнонародної мови і відрізняються від неї лексикою, у складі якої загальновживані слова мають інші значення або спотворені переставлянням складів, додаванням до них певних звукосполучень тощо. Почасти це запозичення або вигадані неологізми. Поява таємної мови пов'язана з існуванням замкнутих корпорацій ремісників, жебраків, декласованих елементів у добу Середньовіччя.
В українській мові відомі таємні мови лірників[1], дротарів, кожухарів, шаповалів, рашевців. Гнат Хоткевич, відтворюючи особливості їхнього життя і побуту, засвідчив таке використання таємної мови старців, так званої лебійської мови: В хаті дулясно. Ботень з крисом, а мо' і з варнагою. Кунсо — як яшпурка... (У хаті тепло. Борщ з м’ясом, а може, і з куркою. Хліб — як булка...).
У сучасному суспільстві функціонування таємної мови не засвідчується, оскільки для неї втрачена соціальна база.
Див. також
- Арґо
- Магічна формула
- Тарабарська мова
- Соціолект
Примітки
- Таємна мова українських лірників: жаргон чи арго?[недоступне посилання з липня 2019]
Посилання
- Таємні мови // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — М — Я. — С. 456.