Тексалі

Тексалі або Тедзалі — плем'я піктів, що обіймала землі на північному заході сучасної Шотландії. На півночі межували з племенем вакомагів, на північному заході з племенем каледоніїв, на півдні — з веніконами.

Племена піктів

Географія

Кордонами племені були на південному сході Грампіанські гори, а на північному сході область Тайсайд. На сході землі тексалі виходили до Північного моря. Ці пікти мешкали як серед невеличкого нагір'я, так й на морському узбережжі, біля гирла річки Ді. Частково в сучасній області Бьюкен-несс.

Стосовно про поселення тексалі мало відомо, проте їх площа була більша ніж у каледоніїв та інших північніших піктських племен. на момент приходу до Альбіону римлян у тексалі вже існувала військова демократія, були вожді. Стосовно наявності кланів нічого невідомо. З огляду на географічне становище основними заняттями були рибальство та вівчарство.

Історія

Стосовно життя та діяльності тексалі до римського вторгнення немає даних. У 80 році вступили в союз з сусідніми племенами для захисту своїх земель від римлян. Останні на чолі із проконсулом Гнеєм Юлієм Агріколою зуміли перемогти південні племена піктів й близько 83 року підкорили тексалі. Ймовірно вони брали участь у битві проти римлян в Граупійських горах, де піктські племена зазнали нищівної поразки.

В області тексалі римляни звели низьку фортів, деякі з них були на місці поселень піктів. Найзначущими були Цивітас Тексалорум та Девана (сучасне м.Абердин). Час панування римлян на цих землян невідомий. Напевне у 85 році, після відозви Агріколи з Британії за наказом імператора Доміціана, тексалі відновили незалежність.

Щодо стосунків з римлянами у наступні роки не збереглося свідчень. За імператора Антоніна Пія, після зведення у 140-х роках відповідного валу, тексалі визнали залежність від Риму. Вона з перервами збереглася до 211 року.

З 90-х років увійшли до тісного союзу з каледоніями. Разом з останніми нападали на вал Антоніна та вал Адріана у 180 та 197 роках. У 208–211 роках разом з іншими піктами воювали проти римлян на чолі із імператором Септимієм Севером, а потім синами останнього Каракаллою та Ґетою. Поразка тексалі та інших племен не призвело до приєднання їх земель до імперії. Саме відступ римлян від вала Антоніна сприяв незалежності цього племені.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.