Теодоро Обіанг Нгема Мбасого

Теодоро Обіанг Нгема Мбасого (ісп. Teodoro Obiang Nguema Mbasogo; нар. 5 червня 1942(19420605), Акоакан, Іспанська Гвінея) — державний і військовий діяч Екваторіальної Гвінеї, президент країни (з 1979 року). Прийшов до влади в результаті військового перевороту, поваливши диктаторський режим свого рідного дядька Франсиско Масіаса Нгеми.

Теодоро Обіанг Нгема Мбасого
ісп. Teodoro Obiang Nguema Mbasogo
Теодоро Обіанг Нгема Мбасого
Прапор
2-й Президент Екваторіальної Гвінеї
з 3 серпня 1979 року
Попередник: Франсиско Масіас Нгема
 
Народження: 5 червня 1942(1942-06-05) (79 років)
Веле-Нзас, Іспанська Гвінея
Національність: Фанґ
Країна: Франкістська Іспанія і Екваторіальна Гвінея
Релігія: католицька церква
Освіта: General Military Academyd і Colegio Nacional Enrique Nvó Okenved[1]
Партія: Democratic Party of Equatorial Guinead
Шлюб: Constancia Mangued
Діти: Teodoro Nguemad[2] і Gabriel Mbegad
Нагороди:

 Медіафайли у Вікісховищі

Життєпис

Теодоро Обіанг Нгема Мбасого народився 5 червня 1942 року у маленькому містечку Акоакан, що у провінції Веле-Нзас. За етнічною належністю фанґ. Походить із впливового клану Есангуі. Закінчив школу у Баті.

З 1969 року Теодоро Обіанг був командувачем Західним військовим округом країни, а 1975 став командувачем Національної гвардії. 8 січня 1976 віддав наказ штурмувати консульство Нігерії, в результаті чого 11 людей загинули, а у грудні того ж року особисто заарештував понад сотню цивільних чиновників, які протестували проти економічної політики його дядька.

3 серпня 1979 року підполковник Теодоро Обіанг очолив військовий переворот, здійснений 400 найманцями з Марокко, в результаті якого було усунуто від влади довічного президента країни, його рідного дядька — Франсиско Масіаса Нгеми. Повалений президент постав перед судом, який 29 вересня засудив його до смертної кари, після чого його того ж дня було розстріляно. 12 жовтня Обіанг став новим президентом країни.

1981 року отримав військове звання полковника. 15 серпня наступного року в країні відбувся референдум, за підсумками якого було ухвалено нову конституцію. З січня 1986 одночасно міністр оборони Екваторіальної Гвінеї.

1991 року на шельфі у територіальних водах Екваторіальної Гвінеї були виявлені значні запаси нафти. 17 листопада того ж року на референдумі була прийнята нова конституція, яка встановила багатопартійну систему.

25 лютого 1996 у країні відбулись президентські вибори, перемогу на яких здобув єдиний кандидат Теодоро Обіанг Нгема, який набрав 97,85 % голосів виборців. Опозиція тоді бойкотувала вибори. На наступних президентських виборах, що пройшли 15 грудня 2002, був переобраний, набравши 97,1 % голосів.

2003 року державне радіо оголосило, що Теодоро Обіанг Нгема «подібний Богу на небесах» і перебуває «у постійному контакті зі Всемогутнім», причому президент володіє «усією владою над людьми і речами». 2007 він запропонував внести зміни до конституції, додавши до іспанської та французької третю офіційну мову португальську.

У листопаді 2021 року Теодоро Обіанг Нгема Мбасого був призначений на з'їзді своєї партії кандидатом на шостий термін на виборах 2023 року.

Цікаві факти

  • Теодоро Обіанг Нгема Мбасого, за даними американського журналу «Parade», станом на 2003 рік посідав шосте місце у десятці найгірших диктаторів сучасності.
  • За даними журналу Forbes станом на 2006 рік статки Обіанга оцінювались в 600 млн доларів, а він сам посідав восьме місце в списку найбагатших правителів світу.
  • КНДР 2013 року нагородила Теодоро Обіанг Нгема Мбасого премією імені Кім Чен Іра.

Див. також

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.