Теорія товарного циклу

Теорія товарного циклу (теорія циклу життя продукту) - економічна теорія.

Висунута американським ученим Р. Верноном (1966 рік), ця теорія була спрямована в першу чергу на пояснення інвестиційних настроїв американських підприємств за кордоном. Незважаючи на це, теорія, побудована на еволюційних ринкових концепціях, має значення і для підприємств, які роблять перші кроки на шляху транснаціональної діяльності.

Ця теорія пояснює стратегію західних ТНК в країнах перехідної економіки. На її підставі очевидним і найбільш привабливим фактором для іноземних інвестицій є низька вартість робочої сили в країнах прикладення капіталу.

Основним поняттям даної теорії є «цикл життя продукції». Класифікація товарів за цією ознакою дозволяє виокремити три групи: нові товари, зрілі і стандартизовані.

У кожний момент часу в економічному просторі можна виділити райони, які спеціалізуються на створенні нових видів продукції та райони, які орієнтуються на виробництво стандартизованих товарів.

Відповідно до даної теорії економічний розвиток полягає в бесперервному процесі створення нових видів продукції.

Основною рушійною силою економічного розвитку є інноваційний процес, який втілюється у формі розробки нових видів продукції. З точок появи інновацій, виробництво нової продукції поширюється на інші райони економічного простору, а новий продукт, в остаточному підсумку, стає стандартизованим. Даний процес стимулює економічний розвиток в районах обох типів, однак, характер розвитку в них різний. Розуміння цього допомагає пояснити причини територіальних розбіжностей в рівні економічного розвитку і відповісти на питання, чому такі розбіжності можуть зберігатися протягом тривалого часу.

Література

  • Vernon R. International Investment and International Trade in the Product Cycle // Quarterly Journal of Economics. – 1966. – № 5. – Р.22-26.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.