Техачапі (спіраль)

Петля Техачапі — 1,17 кілометрова спіраль, на залізниці Union Pacific Railroad через перевал Техачапі, в горах Техачапі у окрузі Керн, Каліфорнія. Поєднує Бейкерсфілд у долини річки Сан Хоакін з містом Мохаве у пустелі Мохаве.

Поїзд BNSF на Петлі Техачапі у 2011 році з вагонами-платформами, завантаженими автомобільними причепами, а також контейнерами у два яруси
Поїзд Санта-Фе, що рухається на схід, проходить над собою на петлі в квітні 1987 року.
Краєвид з півночі, червень 2013 року.

Залізниця, якою проходить у середньому близько 40 поїздів щодобово, є однією з найжвавіших одноколійних магістралей у світі.

Завдяки інтенсивному руху і мальовничим краєвидам, петля є однією з найпривабливіших місць для фанатів залізниці. У 1998 році петля занесена в реєстр Національних пам'яток цивільного будівництва, а також до реєстру історичних пам'яток Каліфорнії № 508.

Історія

Спіраль на залізниці Southern Pacific Transportation Company була побудована, за для полегшення подолання перевалу Техачапі. Будівництво почалося у 1874 році, і лінія була відкрита у 1876 році. Список авторів проекту включає Артур де Вінт Фут і головного інженера проекту, Вільяма Гуда. Будівництво цього відрізка колії стало одним з технічних подвигів свого часу.

Через стійкий похил у 2%, висота колії збільшується на 23 метра протягом петлі. Поїзд, який має довжину понад 1200 метрів, проходить над собою. У нижній частині петлі, лінія проходить через тунель №9 — дев'ятий тунель, побудований на залізниці з Бейкерсфілда.

На вершині пагорба у центрі петлі стоїть великий білий хрест в пам'ять про двох співробітників Southern Pacific Transportation Company, які загинули 12 травня 1989 року при аварії поїзда у Сан-Бернардіно, штат Каліфорнія.

У сусідньому місті Техачапі знаходиться залізничний музей.

Петля стала власністю Union Pacific у 1996 році, коли вона приєднала до себе Southern Pacific. Потяги BNSF Railway також використовують петлю на основі ходових прав (Trackage rights)

Ресурси Інтернету

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.