Мохаве (пустеля)

Моха́ве (англ. Mojave) пустеля на південному заході Сполучених Штатів Америки, займає значну частину південної Каліфорнії, південного заходу Юти, півдня Невади та північного заходу Аризони.

Мохаве
Країна  США[1]
 Мохаве у Вікісховищі
Розташування Мохаве
Башти пустелі Мохаве
Мапа рельєфу штату Невада в районі пустелі Мохейв.
Дюни. Пустеля Мохаве.

Загальний опис

Свою назву пустеля отримала на честь індіанського племені Мохаве. Площа пустелі становить понад 35 000 км².

На північному сході пустеля обмежена гірським масивом Техачапі (Tehachapi), на півдні — хребтами Сан-Габріель (San Gabriel) і Сан-Бернардіно (San Bernardino). Межі гір означені досить чітко, оскільки вони виділені двома великими геологічними розломами: Сан-Андреас (San Andreas Fault) і Гарлок (Garlock Fault). Область Великий Басейн (Great Basin) лежить на північ від пустелі, дуже спекотна пустеля Сонора (Sonoran Desert) — на південь. Північна і східна межі не такі виразні — їх можна визначити за присутністю деревовидної рослини юкки коротколистої (Yucca brevifolia). У пустелі можна знайти від 1750 і 2000 різних видів рослин.

Клімат

Щорічно в пустелі в середньому випадає менше 150 мм опадів, у горах від 1000 до 2000 мм. На території пустелі розташовані Національний заповідник Мохаве і Національний парк Джошуа-Трі, а також знаходиться найнижче та найспекотніше місце Північної Америки долина Смерті, де в липні–серпні температура зазвичай підіймається до +50 °C. На межі пустелі Мохаве, Великого Басейну і плато Колорадо в штаті Юта розташований Сіонський Національний парк. Попри посушливий клімат, пустеля (зокрема, долина Антилопи на південному заході) довгий час була центром із вирощування люцерни, яку зрошували за допомогою ґрунтових вод і каліфорнійського акведука.

Східна частина пустелі

Пустеля Мохаве, як і будь-яка інша пустеля світу, перш за все відома своєю високою літньою температурою. Проте взимку в горах пустелі іноді випадає сніг, як це буває на горі Кларк або піку Телескоп (3392 м над рівнем моря), що зрідка призводить до закриття автомагістралей. Середня зимова температура коливається близько 0 °C.

Одним із чинників, які впливають на клімат, є вітер. Якщо в місті Лас-Вегас, розташованому на сході пустелі, вітер відносно рідкісне явище, то на заході він дме щодня і його сила нерідко перевищує 80 км/год. У районі перевалу Телечапі встановлено вітряні турбіни, які виробляють електрику.

Міста і регіони

У пустелі розташовано кілька безлюдних «міст-примар». Одним із найбільших таких поселень можна назвати м. Каліко (Calico) в Каліфорнії, мешканці якого раніше працювали на срібних копальнях; а також місто й залізничне депо Келсо (Kelso). Деякі інші міста спустіли, коли замість доріг, біля яких вони знаходились, було збудовано найсучасніші автомагістралі.

Серед найпопулярніших і унікальних визначних пам'яток Мохаве є найвищий у світі термометр (висота понад 40 м), розташований біля автомагістралі № 15 у районі міста Бейкер у Каліфорнії. Цей термометр також зафіксував найвищу температуру в регіоні. Іншим популярним місцем відпочинку можна назвати дюни Келсо.

Річка Мохаве, що протікає через пустелю, є важливим джерелом води в регіоні.

На пересохлій території озера Нельсон розташована військова тренувальна база Форту Ірвін.

У пустелі розташовані великі міста Лас-Вегас (населення понад 1700 тис. осіб) і Палмдейл (населення 150 тис. осіб), а також низка дрібніших населених пунктів.

Цікаві факти

 • У пустелі знайдені масштабні малюнки схожі з рисунками пустелі Наска — так звані інтагліо.
 • Телефонна будка в Мохаве — колишня телефонна будка, неодноразово згадувана в американських ЗМІ на піку своєї популярності в 1999 році.
 • Над пустелею Мохаве, на висоті 11 кілометрів, виникла дірка в часі, в яку потрапили герої повісті Стівена Кінга «Лангольєри».
 • У пустелі Мохаве відбуваються події, описувані в романі Роберта Хайнлайна «Двері в літо»
 • У пустелі Мохаве збиралася секта, створена Нікс з фільму Клайва Баркера «Повелитель ілюзій».
 • У пустелі Мохаве знаходиться однойменне містечко, а також міжнародний аеропорт Мохаве (ІАТА: MHV, ІКАО: KMHV). Тут, у пустелі, де сухе повітря захищає від корозії, зберігаються і чекають своєї долі цілком справні «Боїнги» й «Дугласи». Після атаки терористів 11 вересня 2001 року на ВТЦ настала криза авіаперевезень, і авіакомпанії вимушено консервували тут ще придатні до експлуатації машини. З часом їх кількість почала зменшуватися (частина повертається або продається, а частина йде на запчастини).
 • У пустелі Мохаве недалеко від аеропорту розташований єдиний в США приватний космодром, звідки дозволені комерційні рейси в космос.[2]
 • У пустелі Мохаве розгортаються дії комп'ютерної гри Fallout: New Vegas.
 • У пустелі Мохаве розгортаються дії мультфільму Ранго.
 • У пустелі Мохаве розгортаються дії відомого роману Пауло Коельо «Валькірії»

Див. також

Література

 • Mojave Desert Wildflowers, Jon Mark Stewart, 1998

Інтернет-ресурси

Примітки

 1. archINFORM — 1994.
 2. Пустеля Мохаве. Путівник.[недоступне посилання з липня 2019] — National Geographic Traveler
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.