Технічний проєкт гірничого підприємства

Техні́чний проє́кт гірни́чого підприє́мствасукупність документації, що містить технічні рішення по гірничого об’єкту, який проєктується, а також початкові дані для розробки робочої документації.

Зміст технічного проєкту гірничого підприємства

У розділах технічного проєкту гірничого об’єкту повинні бути вирішені наступні питання:

  • 1. Загальна пояснювальна записка. У цьому розділі наводяться: підстава для розробки проєкту, продуктивність об’єкту, техніко-економічні показники, основні проєктні рішення, капітальні вкладення, черговість будівництва і терміни введення об’єкту в експлуатацію.
  • 2. Техніко-економічна частина. Включає: обґрунтування місця будівництва і продуктивності об’єкту, характеристики корисної копалини і продуктів її переробки, спосіб доставки сировини, джерела водо-, енерго- і матеріалопостачання, режим роботи об’єкту в цілому та окремих дільниць (цехів), розрахунок штатів і зарплати, продуктивність праці, виробничі зв’язки з іншими підприємствами, обсяг і вартість житлового будівництва, аналіз загальних капітальних вкладень, вартість видобутку (збагачення) 1 т сировини і собівартість концентратів, порівняння техніко-економічних показників проєктованого об’єкту з показниками підприємств-аналогів, вимоги до інших галузей у зв’язку з будівництвом гірничого підприємства, дані про необхідність проведення додаткових науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт.
  • 3. Генеральний план, транспорт і рекультивація порушених земель. Розділ містить основні показники генерального плану, а також планувальні рішення розташування будинків, споруд, складів, залізничних колій, автодоріг та інших інженерних комунікацій на промисловому майданчику гірничого об’єкту.
  • 4. Технологія виробництва, забезпечення енергоресурсами і захист навколишнього середовища. Розділ включає: характеристику мінеральної сировини, що видобувається (переробляється), зокрема її фізичні і хімічні властивості, речовинний, мінералогічний і гранулометричний склад, міцнісні характеристики. Зроблено вибір і обґрунтування технології, основного обладнання і варіантів його розміщення, варіантів внутрішнього транспорту, схеми електропостачання, компресорної, повітряної і вакуумної станцій. Визначено місткість бункерів і складів, потребу в паливі, реагентах і матеріалах, встановлену і споживану потужність, витрати електроенергії на видобування (переробку) 1 т сировини. Організацію ремонту обладнання, випробування і контролю технологічних процесів. Заходи щодо охорони навколишнього середовища, зокрема очищення сушильних газів, нейтралізації промислових стоків тощо.
  • 5. Організація праці і система управління виробництвом. Розділ містить режим праці і відпочинку, штати трудящих, заходи щодо техніки безпеки, організацію управління виробництвом.
  • 6. Будівельна частина. Для надземних об’єктів включає плани і розрізи будинків та споруд із зазначенням їх розмірів, площі, обсяг, типу конструкцій і матеріалів. Обрано джерела технічної і питної води, місце розташування і методи укладання відходів та очищення стічних вод, схеми водопостачання, каналізації і санітарне устаткування. Визначено витрати технічної і питної води, кількості тепла і енергії для опалення, вентиляції і кондиціонування повітря. Рішення по побутовому обслуговуванню трудящих. Для підземних об’єктів включає дані стосовно підготовчих гірничих робіт необхідних і достатніх для запуску копальні у експлуатацію.
  • 7. Організація будівництва. Розділ містить плани і графіки будівництва гірничого об’єкту, методи виконання будівельних робіт, розрахунки обсягів основних будівельних і монтажних робіт, потреби в будівельних матеріалах, механізмах, електроенергії, воді, парі, визначення потреби в будівельних кадрах і заходи щодо забезпечення їх житлом.
  • 8. Організація підготовки до освоєння проєктних потужностей і їхнє освоєння в нормативний термін. Наведено організаційні, технічні та інші заходи щодо забезпечення освоєння потужностей.
  • 9. Житлове будівництво. Розділ містить графік і обсяг будівництва житлового фонду для забезпечення трудящих гірничого підприємства житлом.
  • 10. Кошторисна частина. Включає комплект документів про вартість будівництва гірничого підприємства та окремих його об’єктів.
  • 11. Графічна частина проєкту. Складається в мінімально необхідному обсязі і включає: технологічну схему, схему обладнання, конструктивні плани і розрізи виробничих цехів з нанесенням основного обладнання в масштабі 1:100 або 1:200, схему електропостачання, ситуаційний план місцевості, генеральний план гірничого підприємства в масштабі від 1:500 до 1:2000, заходи щодо рекультивації земель, зайнятих під відвальне господарство.

Технічний проєкт виконують у суворій відповідності з чинними нормативами, погоджують у Держгіртехнагляді. Після затвердження проєкту замовником дозволяється його фінансування, замовлення обладнання і розробка робочих креслень.

Окремі приклади

  • ТЕХНІЧНИЙ ПРОЄКТ НА БУДІВНИЦТВО СВЕРДЛОВИНИ - сновний документ, який складається при проєктуванні робіт з будівництва нафтових і газових свердловин. Т.п. на б.с. містить усі дані, необхідні для складання кошторису на будівництво свердловини. Т.п. на б.с. можна складати для групи свердловин – груповий технічний проєкт чи для однієї свердловини – індивідуальний технічний проєкт. Т.п. на б.с. складається спеціалізованими організаціями (інститутами) у відповідності із завданням на проєктування, яке видається титуловласнику.

Т.п. на б.с. охоплює такі обов’язкові розділи: орографія району; геологічна частина; промислово-геофізичні та дослідницькі роботи; підготовчі роботи до будівництва свердловин; бурове обладнання – вежі, привежові споруди і котельна; технологія проведення і кріплення свердловини; випробування свердловини на продуктивність; обґрунтування тривалості будівництва свердловини; мала механізація процесів буріння; техніка безпеки; промислова санітарія та протипожежні заходи (додаткові відомості, необхідні для складання проєктно-кошторисної документації); перелік свердловин і їх техніко-економічні показники. До Т.п. на б.с. додаються геолого-технічний наряд і схема транспортних зв’язків із вказуванням під’їзних шляхів.

Література

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С  Я. — 644 с.
  • Бойко В.С., Бойко Р.В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу. Тт. 1-2, 2004-2006 рр. 560 + 800 с.
  • Смирнов В. О., Білецький В. С. Проєктування збагачувальних фабрик: Посібник з грифом Мінвузу. —Донецьк: Східний видавничий дім, 2002.- 296 с. (друге видання — 2008 р.).[1],[2]

Примітки

  1. Бібліотека Всеукраїнської експертної мережі. Архів оригіналу за 17 грудня 2013. Процитовано 17 грудня 2013.
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 15 грудня 2013. Процитовано 17 грудня 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.