Тилинка
Тили́нка (теленка, телинка) — народний духовий інструмент, аналог продольної флейти з бузини чи верби[1].
Має лише два відкриті отвори; довжина різна, але стандарт 85 см. Найчастіше використовується народами, що живуть біля карпатських гір (українцями, поляками, румунами, угорцями).
Схожі інструменти
Флояра, фрілка, фрелка, флоярка, фреля, довбушинка, зубівка — український народний духовий інструмент. Різновид відкритої флейти, аналогічний тилинці, але має 6 ігрових отворів. Довжина флояри 60 см.
Гра на тилинці
Виконавці супроводжують своє гру гудінням яке створює бурдонний фон. В центральній Україні для малої флояри використовують терміни фрілка або зубівка.
Сопілка, народний духовий музичний інструмент, в Україні відомий з княжих часів. Виготовлявся із калинової гілки, бузини, ліщини, очерету та ін. Довжина сягала 30-40 см, у нижньому кінці просвердлювали 5-6 дірочок. У західних регіонах побутували різновиди сопілки — денцівка, дводенцівка, флояра.
В наш час є розповсюдженою так звана «концертна» сопілка — на відміну від народної вона має 10 отворів, що забезпечує їй хроматичний звукоряд.
Свирилі Свиріль — Ребро, (Кувиці, Най), Український народний інструмент типу флейта Пана.
Шухевич, автор Гуцульщини, пише
«Двобічна свириль має коротші і довші цівки, а проте високість тону не походить від цього, але залежить від чопиків, яких до певної глибокости понатикано у цівки.»
Про однобічний свиріль пише, що тут високість тону залежить від довготи цівок. Підлога цього свіріля, в яку позакладені цівки каблукувата, через що скорше можна прикладати до уст пищики, а тим самим виводити арію.
Примітки
Джерела
- Українські народні музичні інструменти. — Київ: Техніка, 2003. — 264 с. — ISBN 966-575-111-5
- Humeniuk, A. — Ukrainski narodni muzychni instrumenty — Kyiv: Naukova dumka, 1967
- Mizynec, V. — Ukrainian Folk Instruments — Melbourne: Bayda books, 1984
- Хоткевич, Г. Музичні інструменти українського народу — Х. ДВУ 1930
Посилання
- Теленка // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1966. — Т. 8, кн. XV : Літери Ст — Уц. — С. 1885. — 1000 екз.