Товариство руської шляхти

Товариство руської шляхти (ТОРУШ) — організація, яка займається науково-дослідницькою та соціально-політичною роботою в області геральдики, сфрагістики, вексилології та генеалогії шляхетських родин українського (русинського) походження. Засноване в 1907 році[1] та відновлене в 2002 році, Товариство є єдиною в своєму роді громадською організацією, яка згуртовує нащадків козацької старшини та руської (української) шляхти, та людей, зацікавлених в дослідженні шляхетства і козацтва, нашої історії та культури, та заохочує їх поєднати зусилля для впливу на майбутнє України.

Герб товариства

Мета

Товариство руської шляхти має на меті об'єднання представників руського шляхетського походження для захисту їхніх економічних і соціальних інтересів, задоволення національно-культурних, освітніх, мовних та інших потреб, збереження й поширення традицій і цінностей, відродження раніше існуючих осередків шляхти руського походження. Іншими словами, ТОРУШ — це молода, мобільна та енергійна течія в громадському русі України, яка сприяє вільному обміну знаннями, думками і ідеями з метою співпраці задля історичного і суспільного блага.

Члени

Членами Товариства є особи, незалежно від громадянства, що поділяють його мету і завдання, сприяють діяльності Товариства та виявили бажання бути його членами. Членство в Товаристві є фіксоване і поділяється на гонорове, дійсне та асоційоване. Гоноровими членами Товариства є особи, які на підставі відповідних документів, грамот, метричних чи гербових записів можуть довести своє пряме походження від: а) родин руської (української) шляхти чи козацтва — вихідців з шляхетських родин;
б) представників іноземних шляхетських родин, інтеґрованих до складу руської шляхти протягом 1340—1782 років, а також
в) осіб, нобілітованих на руських (українських) землях в складі Австро-Угорщини протягом 1782—1918 років.

Дійсними членами Товариства є особи, які на підставі родинних прізвищ, родоводів, записів можуть походити від вищеназваних категорій. Асоційованими членами Товариства є особи, які не належать до руської (української) шляхти, проте поділяють мету та завдання Товариства, внесли вагомий вклад у розвиток чи діяльність Товариства, а також в дослідження історії та культури руської (української) шляхти.

Діяльність

ТОРУШ в Україні — це ключова організація, яка займається дослідженням геральдичних та генеалогічних даних, створює і публікує дослідницькі бібліотеки, описи, каталоги, статті, бази даних та програми по обміну інформацією поза межами мовних, національних і політичних кордонів. Активність ТОРУШа на міжнародній арені підтримується і посилюється через систему національних осередків, які представляють інтереси ТОРУШа в різних державах світу та допомагають досягти поставленої мети і цілей в кожній країні, минуле чи майбутнє якої пов'язано з руською (українською) шляхтою.

Товариство не надає нобілітацій, індигенатів чи титулів, та активно виступає проти подібної практики будь-якими іншими особами чи організаціями, оскільки жодна особа чи інститут, які існують на сьогоднішній день, не мають права надавати руське (українське) шляхетство чи його титули, а тим паче створювати нові. ТОРУШ сповідує принципи історичної правдивості, збалансованого і критичного аналізу, відкритого і прозорого співробітництва, та виступає проти отримання чи надання гербів і титулів руської (української) шляхти комерційним шляхом.

Історія

1907 — У Самборі прикарпатська шляхта у кількості 57 членів за активною участю Остапа Нижанківського, О. Гординського, Ф. Сілецького, О. Борковського, Петра Погорецького та В. Кульчицького-Цмайло створює «Товариство руської шляхти в Галичині».

1938 — У Львові складено оновлений статут Товариства «Української шляхти ім. Петра Конашевича-Сагайдачного», чернетковий варіант якого з правками писаря самбірського Товариства В. Кульчицького-Цмайла зберігся.

2002 — Ідея відродження Товариства запропонована С. Комарницьким-Дружбичом та А. Кобилянським, які об'єднали свої зусилля в дослідженні та систематизації історії руської шляхти. Протягом наступного року до них приєдналися В. Кімакович, А. Баранецький та Є. Кобилянський, створивши на той час ще неофіційну Раду Товариства.

2005 — Громадська організація «Товариство руської шляхти» зареєстрована в Івано-Франківську. Декілька місяців пізніше створено осередки у Польщі на чолі з А. Березовським; у Трускавці / Дрогобичі на чолі з Р. Гординським та І. Матківським; в Австрії на чолі з А. Голубичем.

2007 — В Коломиї зареєстровано осередок «Товариство руської шляхти Покуття» на чолі з О. Ковалем.

Див. також

Примітки

  1. Голіней Л. Товариство руської шляхти в Галичині (1907—1914 рр.) // Україна соборна: Зб. наук. статей. — К., 2005. — Вип. 2. — Ч. ІІІ. — С. 238—246.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.