Томас Баттон

Томас Баттон (англ. Thomas Button;  † 1634) — валлійський дослідник, офіцер Королівського військово-морського флоту Великої Британії.

Томас Баттон
Томас Баттон
Народився 1575
Гламорган
Помер квітень 1634
Країна Уельс
 Королівство Англія
Діяльність
Знання мов англійська
Військове звання Адмірал
Батько Майлз Баттон
Автограф

В 1612—1613 роках Баттон командував експедицією, що намагалася знайти Генрі Гудзона і проплисти Північно-Західним проходом.  Баттон відкрив західне узбережжя Гудзонової затоки, нині Манітоба. Східна і Західна частина регіону Гудзонової затоки названо "Нью-Норт Уельс" (Новий Північний Уельс) і "Нью Саойт Уельс"  (Новий Південний Уельс) відповідно.

Біографія

Томас Баттон народився в сім'ї дворянина Майлза Баттона з валлійського графства Гламорган. Поступив на військово-морську службу відразу після розгрому Непереможної армади, брав участь у відбитті нападу на Ірландію іспанців в 1588, 1589 і 1601 роках. Пізніше став корсаром і грабував іспанські судна в Вест-Індії.

Експедиція в Гудзонську затоку

Повернувшись до Лондона, Баттон захопився ідеєю відшукати Північно-Західний прохід до Індії. На початку травня 1612 року два кораблі HMS Resolution і Discovery відпливли з Англії. Мета експедиції знайти Гадсона була лише декларована, у Баттона було чітке завдання вийти в протилежний океан на широті приблизно 58°, хоча бунт на кораблі Гадсона трапився набагато південніше, і завдання обстежити західний берег Лабрадору у Баттона не стояло.

Пропливши через Гудзонову затоку, Баттон назвав знайдений острів на честь одного зі своїх кораблів — Резолюшн. Рухаючись на захід, експедиція виявила з півночі острова Саутгемптон і Котс. Спустившись по західному березі Гудзонової затоки і відкривши річку Черчилл, зиму експедиція провела в гирлі річки Нельсон (отримала свою назву на честь загиблого члена екіпажу — штурмана).

Покинувши майбутнє поселення Порт-Нельсон наступного року вже одне судно (за зиму «Resolution» потонуло) попрямувало на північ у пошуках Північно-Західного проходу. Західний берег Гудзонової затоки був названий Баттоном Новий Північний Уельс і Новий Південний Уельс. У пошуках шляху в Китай Баттону вдалося досягти 65° пн.ш., проте берег ніяк не хотів повертати на захід. Тому, дійшовши до протоки Рос-Велком 29 липня 1613, експедиція розвернулася і вирушила назад. На зворотньому шляху був відкритий острів Мансел (названий на честь віце-адмірала сера Роберта Мансела, 1573—1653); до Англії корабель повернувся 27 вересня 1613 року.

Подальне життя

У серпні 1616 король Яків I за заслуги посвятив Баттона в лицарі. Продовжуючи морську кар'єру, Баттон брав участь у кампанії 1620-1621 років проти піратів Алжирського узбережжя як тиловий адмірал. Пізніше був призначений «Адміралом кораблів його Величності біля берегів Ірландії» (Admiral of the King's Ships on the coast of Ireland), де і служив до кінця кар'єри. Помер у квітні 1634 року.

Джерела

  • Lloyd, John Edward; Jenkins, R.T. (1958). The Dictionary of Welsh Biography, Down to 1940. Cardiff: William Lewis. p. 60.  (англ.)
  • Canadian Encyclopedia. Historica Foundation, Toronto. 2011.  (англ.)
  • Robert Hood, C. Stuart Houston (1994). To the Arctic by Canoe, 1819-1821: The Journal and Paintings of Robert Hood, Midshipman with Franklin. Google Books. p. 23. ISBN 978-0-7735-1222-1. (англ.)
  • Robert Hood, C. Stuart Houston (1994). To the Arctic by Canoe, 1819-1821: The Journal and Paintings of Robert Hood, Midshipman with Franklin. Google Books. p. 16. ISBN 978-0-7735-1222-1.  (англ.)
  • Evans, C.J.O. (1948). Glamorgan, its History and Topography. Cardiff: William Lewis. p. 147.  (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.