Торфовий віск
Торфовий віск (рос. торфяной воск, англ. peat wax, нім. Torfwachs n) — різновид бітуму торфового, що отримують з торфу при екстракції бензином[1].
Загальний опис
В органічній масі торфового бітуму виділяють: віск, смоли і парафіни, к-сть яких у вихідному продукті залежить від складу розчинника. При екстракції торфового бітуму бензином одержують до 80% Т.в., спиртобензолом — до 30% Т.в. і значну частину смолистих речовин. Розрізнюють сирий Т.в., знесмолений і рафінований. Властивості Т.в. характеризуються т-рами плавлення, каплепадіння, кислотним, ефірним, йодним числами і інш.
Різновиди
- Сирий торфовий віск — екстракт, що витягується з бітумоносних торфів бензином. Це пековидна маса від темно-коричневого до чорного кольору з т-рою кипіння 70-80 оС, плавлення 50-75 оС, що містить 40-45% воску, 40 −45% парафіну, 20-10% смол, до 10% механічних домішок і 0,5% вологи, кислотне число — 30-60, число омилення — 100–160, водне число — 15-30, температура краплепадіння — 70-80°С. Сировиною для отримання сирого торфового воску служить торф із вмістом бітуму не менше 5%, зольністю не більше 8% і робочою вологістю до 50%.
- Знесмолений торфовий віск отримують обробкою сирого воску охолодженим до 0-5 оС бензином, в якому розчиняється смолиста частина, з подальшою промивкою воску чистим розчинником і продуванням гострою парою для видалення бензину. У знесмоленому Т.в. вміст воску не менше 90%, смол до 10%, т-ра плавлення 78оС, колір темно-коричневий.
- Рафінований торфовий віск отримують зі знесмоленого Т.в. вакуумною дистиляцією, очищенням селективними розчинниками, окисненням перманганатом калію, азотною кислотою, сумішшю азотної і сірчаної кислот, хромовою кислотою і двохромовокислим калієм і інш. окиснювчами. Рафінування проводять з метою виділення або руйнування забарвлюючих речовин. У результаті отримують світло-жовтий віск з т-рою плавлення 79оС, що містить до 93% вільних кислот. Кислотне число 120–260, число омилення 180–220, водне число не більше 8. Етерифікацією рафінованого воску спиртами отримують етерифікований рафінований віск.
Використання
Торфовий віск широко використовується в точному литті, для отримання полірувальних мастил, полірування хромованих і нікельованих виробів, для просочення паперу, шкіри, дерева, у виробництві олівців і косметики. У емульгованому вигляді віск входить до антиадгезійних сумішей, що використовуються при отриманні виробів з пінополіуретану, спиртові екстракти воску і смола використовуються при виробництві медичних препаратів, інгібіторів корозії металів, для одержання промивних і консерваційних речовин.
Див. також
Примітки
- A. J. Howard. D. Hamer, The Extraction and Constitution of Peat Wax. A Review of Peat Wax Chemistry. The Journal of the Americal Oil Chemists' Society. October 1960 No. 10 Vol. 37 Page 478
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.