Транспортна система розробки кар'єру

Транспортна система розробки кар'єру – порядок проведення відкритих гірничих робіт, при якому розкривні породи або корисної копалини переміщуються до пункту призначення з допомогою спеціалізованих трансп. засобів.

При Т.с.р. горизонтальних і слабкопохилих родовищ розкривні породи переміщують по периметру кар'єру і розміщують у виробленому просторі. При розробці круто-падаючих покладів вони вивозяться з кар'єру на поверхню і розміщуються у зовн. відвалах. Як спеціалізований вид транспорту можуть застосовуватися автомобільний, залізничний, конвеєрний, гравітаційний, конвеєрні поїзди, скіпові і автомобільні підйомники, підвісні дороги і їх поєднання в різних варіантах.

В Україні найбільш типовий сучасний варіант Т.с.р. застосовується на кар'єрах Кривбасу. Т.с.р. знайшла широке застосування у вугільній, залізорудній промисловості, в кольоровій металургії і пром-сті буд. матеріалів.

Крім України Т.с.р. широко застосовується на кар'єрах США, Канади, РФ, Австралії і інш. При цьому використовуються автосамоскиди вантажопідйомністю до 180-230 т, засоби транспорту вантажопідйомністю 200-260 т, конвеєри продуктивністю до 15000 м3/год. На багатьох кар'єрах зі скельними породами застосовується циклічно-потокова технологія з напівстаціонарними і пересувними перевантажувальними пунктами. Т.с.р. із застосуванням техніки безперервної дії найбільше поширення отримала в Німеччині і Чехії. При цьому виймально-вантажні роботи здійснюються роторними або ланцюговими екскаваторами продуктивністю до 10000 т/год. Для відвалоутворення використовуються відвалоутворювачі або абзетцери. Ширина стрічки конвеєрів досягає 3600 мм, довжина ставу до 4-5 км.

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.