Три криниці

Три́ крини́ці гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення в Черкаському районі Черкаської області.

Три криниці
Статус: гідрологічна пам'ятка природи
Заснування: 1972
У віданні: НІКЗ «Чигирин»
Географічні координати: 49°05′12″ пн. ш. 32°32′30″ сх. д.
Площа: 3,0 га
Розташування:  Україна Черкаська область/Черкаський район/с. Суботів

Опис

Надпис на камені поблизу криниць

На південно-західній околиці с. Суботів у пониженні рельєфу розташовані три дерев'яні криниці, обсаджені вербами. Пам'ятку природи створено рішенням Черкаського облвиконкому від 27.06.1972 р. № 367.[1] На початку 1970-х рр. на трьох криницях встановлені дубові зруби, а з утворенням Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» вони увійшли до його складу.

Легенди та повір'я

Достовірних історичних документів, пов'язаних із джерелами, які наповнюють водою три криниці, не виявлено, але існує багато легенд та переказів.

За однією з легенд, криниці були збудовані за часів Визвольної війни на чолі з Богданом Хмельницьким. До Суботова тягнулися обози з пораненими воїнами, змучені ранами і виснажені спекою, козаки зупинялися в долині біля джерела. Саме тут, за переказами, розміщувався військовий шпиталь. Одного разу в село в'їхали три вершники і кожен тримав на руках тяжкопораненого товариша. За наказом гетьмана їх залишили у знахаря, який щодня лікував їх травами, настояними на джерельній воді. Скоро козаки стали на ноги і кожен із них на місці цілющих джерел викопав криниці.

За іншим переказом, на цьому місці козаки напували коней. Богдан Хмельницький якось наказав напоїти коней і води у двох криницях не вистачило, а тому розпорядився викопати і третю, і саме з цим пов'язане і виникнення назви три криниці.[2]

У місцевих жителів є повір'я: якщо дівиця нап'ється чистого джерела водиці з трьох колодязів поспіль — не пізніше, ніж через три дні знайде судженого.

У радянську добу «Три криниці» тлумачили як символ дружби трьох східнослов'янських народів: українського, білоруського і російського, про що свідчила меморіальна табличка біля колодязів.

Посилання

  1. Природно-заповідний фонд Черкаської області / Укл. Коноваленко О. С., Карастан І. М. — Черкаси : Вертикаль, 2006.
  2. Три криниці Музеї України
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.