Тріумфальна арка (Кам'янець-Подільський)

Тріумфальна арка в Кам'янці-Подільському — одна зі складових архітектурного ансамблю Кафедрального костелу Святих апостолів Петра і Павла міста. Високохудожня споруда, веде на подвір'я Кафедрального костелу.

Тріумфальна арка в Кам'янці-Подільському

Пролог

Кам'янецька латинська катедра — мабуть, найнезвичайніший серед усіх храмів Старого міста. Це єдиний в Україні християнський храм, у композицію якого включено характерний елемент мусульманської архітектури мінарет, увінчаний… скульптурою Богородиці. Архітектурний ансамбль храму включає костел, дзвіницю, тріумфальну арку і мінарет.

Тріумфальна арка

Тріумфальна арка (брама) є однією із найвідоміших кам'янецьких пам'яток. Це остання споруда Татарської вулиці, що знаходиться в Старому місті і збудована на пам'ять про останній візит до Кам'янця останнього польського короля — Станіслава Августа Понятовського. Вона веде на подвір'я до Кафедрального костелу. На стіні арки є напис латинською мовою (зокрема, «тут проходив король Станіслав Август 11 листопада 1781 року»). На думку Ольги Пламеницької (книга «Християнські святині Кам'янця-Подільського»), автором споруди був Ян де Вітте.

Збудована з цегли й облицьована білокам'яними тесаними плитами. Витримана в характері античних тріумфальних арок. Велику роль у художній виразності відіграє скульптурне завершення брами. А саме — статуї 4-х янголят по кутах і статуя святого Яна Непомука в центрі, який вважається покровителем мостів, доброї слави та щирої сповіді (брама — своєрідний міст між світом і небесами).

Прикмети

Проходячи через Тріумфальну арку, думаючи про найсокровенніше, то воно неодмінно збудеться. 8 липня 1994 через арку пройшов Леонід Кучма, через два дні який став Президентом України. У вересні 2004 року під аркою пройшов Віктор Ющенко, який теж став Президентом. В арці загадували бажання відомі та пересічні люди з різних країн світу.[джерело?]

Примітки

    Література

    • Будзей О. Вулицями Кам'янця-Подільського. — Львів : Світ, 2005. — 272 с.: іл.
    • Будзей О. Щаслива арка: Тріумфальна арка Кафедрального костьолу // Подолянин. — 2006. — 10 листоп. — С. 6
    • Кам'янець на Поділлі: турист. Путівник / авт. — упоряд. О. Расщупкін. — Хмельницький : Епа, 2006. — 18 с.
    • Кам'янець-Подільський зі старих фотографій. — Кам'янець-Подільський : Оіюм, 2000
    • Кам'янець-Подільський: фотоальбом / авт. тексту О. Климчук. — Хмельницький : ПФ «Галерея», 2004. — 2008 с.:іл.
    • Національний історико-архітектурний заповідник Кам'янець: фотоальбом / авт. фото: М. Андрєєв, авт. тексту О. Климчук. — К. : ТОВ Новий друк, 2006. — 208 с.
    • Папевська С. Творіння рук народних: Тріумфальній арці — 200 років // Прапор Жовтня. — 1981. — 26 груд.
    • Пламеницька О. Сокральна архітектура Кам'янця на Поділлі. — Кам'янець-Подільський : Абетка, 2005. — 388 с.: іл..
    • Ращупкін О., Трубчанінов С. Кам'янець на Поділлі: турист. Путівник. — Кам'янець-Подільський : Оіюм, 2010. — 112 с.
    • Ращупкін О. Кам'янець-Подільський: ілюстр. нарис. — 2-е вид. перероб. і доп. — Кам'янець-Подільський : Оіюм, 2004. — 32 с.: іл..

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.