Тугомир

Тугомир або Тугумир, Тегомир (*між 870 та 880 —після 940) князь слов'янського племені стодорян з 938 року.

Тугомир
Народився між 870 та 880
Бранібор
Помер після 940
Бранібор
Національність стодорянин
Титул князь
Попередник Баклабич
Наступник Прібислав
Конфесія поганство
християнство
Батько Баклабич
Діти 1 син та 1 донька

Життєпис

Син Баклабича, князя стодорян. Разом з батьком продовжував політику попередніх князів щодо спротиву наступу Східно-Франкського королівство на землі стодорян та їх союзників з полабських та лужицьких слов'ян. Цьому сприяв шлюб його сестри Драгоміри з чеським князем Вратиславом I.

Втім у 928 році під час війни з Генріхом I Птахоловом, королем Німеччини, війська стодорян зазнали поразки, за словами літописця, «при посередництві голоду, заліза та холоду» Баклабич вимушений був здати свою столицю Бранібор.

Тугомир разом з родиною опинився у заручниках, його було відправлено до Саксонії задля забезпечення вірності стодорян королівській владі. У 932 році після смерті Баклабича новим князем став не Тугомир, а його небіж.

Лише після смерті Генріха I у 936 році, становище Тугомира поліпшилося завдяки допомозі сестри або доньки (ім'я невідоме), яка була коханкою нового короля Оттона I (від цього зв'язку народився Вільгельм, майбутній архієпископ Майнца). У 938 або 940 році Тугомир прийняв християнство, після чого повернувся до Бранібора, де зумів підступно вбити свого небожа-князя.

В подальшому залишався вірним союзником німців, придушуючи можливі заворушення стодорян проти королівської влади. За різними свідченнями, Тугомир у 939 році брав участь у змові саксонського маркграфа Геро, коли було підступно вбито 30 вождів племен лужичан. За різними версіями, загинув під час повстання полабських та лужицьких слов'ян у 940-х роках. Втім, можливо, панував над стодорянами до середини 950-х років. Цим завдячував маркграфу Геро. Відповідно до останніх обставин у 948 році підтримав заснування Браніборської єпископії на чолі з Дітмаром.

Помер 25 травня (рік невідомий), про що йдеться в некролозі монастиря Мелленбек. Наслідував йому син Прібислав.

Джерела

  • Gerd Althoff: Saxony and the elbe slavs in the tenth century. In: The New Cambridge Medieval History. Vol. III. Cambridge 1999, S. 282f.
  • Gerard Labuda, Fragmenty dziejów Słowiańszczyzny zachodniej, Poznań 2002, s. 253.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.