Туле (фантомний острів)

Туле[1] (грец. Θούλη, лат. Thule) — фантомний острів на півночі Європи, який описується грецьким мандрівником Піфеєм в його звіті «Про океан» (лат. De Oceano).

Фрагмент мапи Carta Marina (XVI ст.) з зображенням острова Туле, який, був описаний Піфеєм.

Античні джерела

Оригінал звіту Піфея до нас не дійшов, але змогли зберегтися перекази в деяких джерелах, наприклад: в «Загальній історії» Полібія написано: «... той Піфей, хто ввів багатьох в оману, повідомляючи, що перетнув всю Британію пішки, поміщає острів окружністю в 40 тисяч стадій і розповідає про Туле, в тих місцях, де не існує власне суші, моря і повітря, а тільки якась суміш цих елементів, консистенція якої можна порівняти з желе і в якій не можна ні йти, ні пливти» [2]. Найбільш ранній опис острову, що дійшов до нас — згадка в «Географії» Страбона близько 20 року н. е. [3] В якій він пише, що Піфей стверджував, що до цього острову треба пливти шість днів на північ від Британії, і про те, що Туле знаходиться біля «замершого моря». В книзі 5 Страбон додає, що Піфей стверджував, що острів є найпівнічнішим островом Британських островів.[4] Також Страбон переказуя слова Піфея детально описує жителів Туле.[5]

Вислів ultima Thule

В класичній середньовічній літературі вислів «найвіддаленіший Туле» (лат. ultima Thule), мав значення будь-якого далекого місця[6].

Інші згадки

Острів згадується великою кількістю мореходів, які плавали в Північній Атлантиці, одним з них був Христофор Колумб, в 1477 році, в 1910 археологічну культуру ескімосів у Канаді та Гренландії назвали Туле[7].

Примітки

  1. Большая советская энциклопедия : [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1969—1978. (рос.)
  2. Полібій. Загальна історія. XXXIV
  3. LacusCurtius • Strabo's Geography — Book I Chapter 4. penelope.uchicago.edu. Процитовано 14 червня 2020.
  4. LacusCurtius • Strabo's Geography — Book II Chapter 5 (§§ 1‑17). penelope.uchicago.edu. Процитовано 14 червня 2020.
  5. Strabo (1917). Geographica, 4. 5. 5. Translated by Jones, H.L. Cambridge, MA: Harvard University Press.
  6. Herrero, Nieves; Roseman, Sharon R. (2015). The Tourism Imaginary and Pilgrimages to the Edges of the World. Channel View Publications. с. 122. ISBN 9781845415235.
  7. Ілюстрований атлас географічних відкриттів (Українською мовою). Київ: Махаон-Україна. 2014. с. 28–29. ISBN 978-617-526-576-5.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.