Турбута-1
Поселення Турбута-1 — стародавнє поселення епохи середньовіччя (VIII—X століть н. е..), розташоване в 3,5 кілометрах на північний захід від сел. Новосвєтловский Октябрського району Ростовської області.
Дослідження
Відкрито в 2006 році.
Поселення Турбута-1 епохи середньовіччя (VIII—X сторіч), розташовано в 3,5 кілометрах на північний захід від селища Новосвєтловський Октябрського району Ростовської області було відкрито у 2006 році при обстеженні території у зоні будівництва газопроводу «КС Сохрановка — КС Октябрська» на наявність археологічних пам'яток.
Поселення розташовано на не пересихаючій влітку надоболонній терасі балки Турбут.
У місці поселення проводилися розкопки на площі 1 320 квадратних метрів.
Поселення зрубної культури
Шар пізньої бронзової доби в розкопках був щільно насичений знахідками. Серед них зустрічається ліпна кераміка зрубної культури. Частина посуду прикрашено орнаментами. Орнаментом були нігтьові вдавлення, косі насічки, відбитки крученої мотузки таінше. Поряд з керамікою археологам траплялися оброблені кістки тварин: обточені з обох торців стовбури рослин, уламки знарядь праці й безліч необроблених кісток тварин. Було розкопано кам'яні вироби — скребки і ножеподібні пластини. Виявлено також бронзове шило.
На поселенні досліджено виявлені ями. Можливо, що це були отвори від гнилих стовпів бронзової доби.
Знахідки скіфської доби
На дослідженій території було розкопано кілька амфор IV століття до Р. Х., шматок червоно-лощеної посудини.
Хозарське поселення
У шарі, що відноситься до VIII—IX століч (салтово-маяцька культура) виявлено фрагменти амфор та ліпних посуду. У тому числі було виявлено кілька фрагментів ручок від котлів з «вушками».
Донсько-козацький шар
У шарі кінця XIX — початку XX сторіч виявлено знахідки новітнього часу.