Турецька палата

Турецька палата (нім. Türckische Cammer) є однією із найстаріших і найзначніших колекцій османського мистецтва за межами Туреччини. Є частиною Збройової палати і входить до складу Державних художніх зборів Дрездена

Турецька палата
нім. Türckische Cammer
Тип музей
Частина від Державні художні зібрання Дрездена
Країна  Німеччина
Розташування ФРН, Дрезден
Адреса 01067
Засновано XVI ст.
Сайт skd.museum/ru
Турецька палата (Німеччина)

 Турецька палата у Вікісховищі

Історія

У другій половині XVI століття почастішали дипломатичні контакти Західної Європи з османами. По велінню імператора Максиміліана II в 1573 році в Стамбулі з'явилося дипломатичне представництво, на чолі якого стояв барон Давид Унгнад. У 1574 р. в його супроводі подорожував саксонський дворянин Генріх фон Бюнау ауф Требен, що прислав курфюрстові Августу Саксонському, разом з шпигунською доповіддю про османський флот, розкішний меч. За дорученням курфюрста Крістіана I Саксонського до Італії виїхав Генріх фон Гаген, щоб оголосити про прихід до влади свого пана. Як подарунок від італійських князів в 1587 р. в Дрезден прибула східна зброя, у тому числі з власності великих герцогів Медічі, разом з іншими східними предметами.

Назва «Турецька палата» згадується уперше в 1614 році. Найпізніше в 1591 році збори східних презентів зайняли свою власну нішу у колекції саксонських курфюрстів.

Наприкінці XVI століття вибухнула війна між Габсбургами і османами, Тринадцятирічна війна в Угорщині (1593—1606 рр.). Одним з найтісніших союзників імператора був Крістіан II (курфюрст Саксонії). Подарунки імператора Рудольфа II і його воєначальника Джорджо Басти збагатили зібрання Дрездена східною зброєю, кінним спорядженням і алегоричними зображеннями війни проти османів.

Під час правління Августа Сильного Саксонія знову протистояла османам. Його польська армія отримала перемогу в 1698 році на Поділлі — важливий крок на шляху до укладення миру в Карловіці. Август Сильний також віддавав данина так званій «турецькій моді», і захоплення східною культурою стало ще відчутнішим. Він звелів набувати екзотичні речі в Туреччині — шатри, одяг, дорогу зброю і верхове спорядження разом з кіньми, і влаштовував багаті турецькі бенкети. Колекцію було сформовано, крім того, завдяки численним дипломатичним подарункам разом із цілеспрямованими придбаннями. У списку даруючих були султани, татарські хани і російський цар. Частину предметів було створено під впливом османської культури у знаменитих європейських майстернях.

Колекція

Нинішня постійна експозиція займає площу 750 м² у Палаці-резиденції і представляє близько 600 експонатів — зброя, обладунки, прапори, предмети верхового османського спорядження і одіяння. Відомим експонатом є шатер із золота і шовку XVII ст. завдовжки в 20, шириною в 8 і заввишки в 6 метрів, прикрашений вишивками з атласу, бавовни і позолоченої шкіри. Витрати на реставрацію склали понад 3,6 млн євро.[1] Єдиною у світі є колекція османських луків, натягнутих в 1586 році.

В період 1588—1722 рр. колекція Збройової палати була виставлена у Стаєнному дворі, місці проведення рицарських турнірів. У 1832 році доповнене Августом Сильним зібрання розташувалося у Цвінгері і дістало назву «Королівський історичний музей», а згодом, в 1877 році — у той час новому стаєнному дворі Іоганнеумі. У 1939—1944 рр. колекція була вивезена з метою недопущення втрат під час війни. У 1958 році була повернена в Дрезден з Ленінграда у складі зборів Збройової палати. У 1959 році частина Турецької палати було об'єднано з постійною експозицією Збройової палати. Нині обидва музеї знаходяться на місці свого первинного розташування в дрезденському палаці.

Література

  • Jens-Uwe Sommerschuh «Vom Schönste das Beste. Die Staatlichen Kunstsammlungen Dresden». Hatje Cantz Verlag, Ostfildern 2010, ISBN 978-3-7757-2457-9 (англ.)

Ресурси Інтернету

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.