Тутка Купріян Йосипович

Купріян Йосипович Тутка (Тутко) (1909 —1942) — український радянський партійний діяч, комісар партизанського загону Шишацького району під час німецько-радянської війни, посмертно нагороджений орденом Вітчизняної війни 1 ступеня та медаллю «Партизанові Вітчизняної війни» 1 ступеня.

Купріян Йосипович Тутка
Народився 1909(1909)
Шишаки, Полтавська губернія
Помер 12 червня 1942(1942-06-12)
ліс у межах Куйбишевської сільської ради, Полтавська область
Поховання Шишаки
Громадянство УРСР
Національність українець
Місце проживання Шишаки
Відомий завдяки комісар радянського партизанського загону
Нагороди
Медаль «Партизанові Вітчизняної війни» 1 ступеня

Життєпис

Народився у 1909 році в селищі Шишаки (тоді Полтавська губернія) у селянській родині. У 1917—1924 роках навчався у Шишацькій семирічній школі, яку закінчив на «відмінно». З 1924 року в лавах комсомолу, з 1929 року секретар комсомольського осередку в Шишаках. Служив в армії. Працював головою колгоспу та згодом головою Сагайдацької сільської ради. У 1939 році обраний першим секретарем Шишацького райкому.

Під час окупації протягом німецько-радянської війни, у 1941—1942 роках, був комісаром партизанського загону на території Шишацького району.

У ніч з 4 на 5 листопада 1941 року партизанський загін Купріяна Тутки в с. Баранівка атакував 4 німців, що перевозили легковою машиною кур'єрську пошту і зупинилися на ночівлю у селі. В ході бою було вбито трьох німців (полковника, унтерофіцера та єфрейтора) і захоплено кур'єрську пошту німецького командування та інші документи. Один з партизанів також загинув під час перестрілки, а один з німців втік. За кілька днів у Баранівку прибув каральний загін німців, які розстріляли 12 місцевих мирних жителів і спалили більшу частину села.

Згодом, згідно з краєзнавчими довідниками, німецьке командування оголосило нагороду в сто тисяч марок за голову Купріяна Тутки, як секретаря підпільного райкому партії. За іншою версією, була оголошена нагорода у 10 тисяч карбованців.

В лютому 1942 року Купріян Тутка перетнув лінію фронту для налагодження зав'язків з радянським командуванням, дістався Воронежу, та повернувся у Шишацький район в травні 1942 року. В червні 1942 року він вирушив на пошуки підпільного облкому партії, однак 12 червня в лісі на території Куйбишевської сільської ради, між селами Великі Сорочинці та Куйбишево (зараз Покровське), його оточили поліцаї і в ході бою він загинув. За однією з версій, пустив останню кулю собі у серце не давши взяти себе у полон, за іншою — був застрелений.

Тіло Купріяна Тутки привезли в Шишаки для упізнання та згодом залишили непохованим в яру серед селища. Згодом його таємно поховали родичі, а в 1945 році відбулося перезахоронення останків біля меморіалу невідомому солдату.

Купріян Тутка посмертно нагороджений орденом Вітчизняної війни 1 ступеня та медаллю «Партизанові Вітчизняної війни» 1 ступеня.

Вулицю у Шишаках де Купріян Тутка народився і жив, назвали на його честь вулицею Купріяна Тутки. На початку вулиці у 1978 році встановили велику меморіальну дошку. Також меморіальна плита встановлена на його могилі та меморіальний знак встановлений на місці його загибелі.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.