Тімух

Тімухи (дав.-гр. τιμοῦχοι від дав.-гр. τῑμή — «ціна, честь». дослівно — «наділені честю») — назва посадовців у деяких містах-державах Стародавньої Греції

В Теосі та Абдерах (куди теосці у 545 р. до н. е. переселилися мало не всім містом) тімухами називали урядовців, подібних до номофілаків або ж астиномів в інших полісах. Так само виконавчі функції мали тімухи і в Навкратісі — грецькій колонії в Єгипті, серед засновників якої були, зокрема, теосці та фокейці. Деякі дослідники, щоправда, вбачають у навкратійських тімухах лише розпорядників спільного грецького святилища Елленіона[1]. За еліністичної доби тімухами називали також розпорядників Елленіона в Мемфісі. Посада з такою ж назвою зафіксована ще принаймні у двох містах елліністичного Єгипту[2].

Урядовцями тімухи також були в Магнесії-на-Меандрі (як і в Теосі їх згадують поруч із стратегами) та Мессені (де так іменувалися архонти). В Пергамі і Синопі тімухам належали швидше релігійні функції.

В Массалії та, можливо, Фокеї (яка була метрополією Массалії і відповідно могла слугувати для неї зразком державного устрою) тімухами називали членів олігархічної ради (подібної до буле в інших полісах). Тімухом міг бути лише громадянин у третьому поколінні, що вже мав власних дітей[3]. Замість померлого тімуха за згодою інших членів ради його місце зазвичай посідав його старший син[4]. Массалійські тімухи зі свого складу обирали уряд герусію з п'ятнадцати осіб (звідси ще одна її назва «Рада п'ятнадцяти»)[5].

Колегія тімухів існувала також у Прієні. Деякі дослідники припускають їхнє існування ще й в Мілеті та мілетській колонії Ольвія. Але про повноваження прієнських, мілетських чи ольвійських тімухів достеменно нічого невідомо.

Примітки

  1. David Asheri, Alan B. Lloyd, Aldo Corcella, A Commentary on Herodotus I—IV. Edited by Oswyn Murray and Alfonso Moreno. Oxford, 2007, с.226
  2. Notices et extraits des manuscrits de la Bibliothèque Impériale et autres bibliothèques, Volume 18, 1865, с.347
  3. Страбон. Географія, IV.1.5
  4. Аристотель. Політика, IV. 1298b
  5. Аристотель. Політика, II. 1277a
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.