Тіра Данська (1880–1945)

Тіра Данська (дан. Thyra af Danmark), повне ім'я Тіра Луїза Кароліна Амалія Августа Єлизавета Данська (дан. Thyra Louise Caroline Amalia Augusta Elisabeth af Danmark), (нар. 14 березня 1880 пом. 2 листопада 1945) данська принцеса з династії Глюксбургів, донька короля Данії Фредеріка VIII та шведської принцеси Луїзи.

Тіра Данська
дан. Thyra af Danmark
Світлина принцеси Тіри близько 1900 року
Ім'я при народженні Тіра Луїза Кароліна Амалія Августа Єлизавета
Народилася 14 березня 1880(1880-03-14)
Копенгаген, Данія
Померла 2 листопада 1945(1945-11-02) (65 років)
Копенгаген, Данія
Поховання Собор Роскілле, Данія
Підданство Данія
Діяльність аристократка
Титул Принцеса Данська
Рід Глюксбурги
Батько Фредерік VIII
Мати Луїза Шведська
Брати, сестри Кристіан X[1], Хокон VII[1], Луїза Данська, Інґеборґа Данська, Дагмара Данська, Prince Harald of Denmarkd і Prince Gustav of Denmarkd
У шлюбі з не було
Діти не було
Нагороди
Орден Святої Катерини 1 ступеня
Герб

Герб дому Глюксбургів

Біографія

Народилася 14 березня 1880 року у Копенгагені. Була шостою дитиною та третьою донькою в родині кронпринца Данії Фредеріка та його дружини Луїзи Шведської. Своє ім'я новонароджена отримала на честь тітки з боку батька Тіри, одруженої з кронпринцом Ганноверу. Дівчинка мала старших братів Крістіана, Карла та Гаральда й сестер Луїзу та Інгеборгу. Згодом сімейство поповнилося молодшими дітьми — Густавом та Дагмарою. Данією в той час правив їхній дід Крістіан IX.

Тіра між 1895 та 1900 роками

Тіра проводила із родиною зиму в палаці Амалієнборг, на літо виїжджаючи до Шарлоттенлунду. Матір виховувала дітей суворо, але турботливо, намагалася прищепити їм почуття обов'язку.[2]У 1896 році Тіра була подружкою нареченої на весіллі своєї сестри Луїзи.[3]

У віці 21 року закохалася в молодого придворного хірурга Нільса Клаузена Ільсой. Коли про це стало відомо, Ільсой був негайно звільнений. Надалі він практикував як приватний лікар у Західній Ютландії. Він ніколи не брав шлюбу і, за повідомленнями його родини, до кінця життя на його столику біля ліжка стояла фотографія принцеси. Тіра також залишилася незаміжньою.[4]

На початку 1906 року її батько став королем Данії. Його правління тривало шість років і відзначалося лібералізмом та розвитком парламентаризму. У 1912 він раптово помер від серцевого нападу на вулиці. Королем Данії став старший брат Тіри, Крістіан. Інший брат, Карл, за запрошенням стортингу очолив Норвегію.

Тіру змальовували як доброзичливу та розуміючу даму. Її дім на вулиці Амалії поблизу Амалієнборгу, де вона мешкала разом із братом Густавом, був улюбленим місцем зустрічей її братів, сестер та інших родичів. В офіційнійному придворному життя принцеса не відігравала важливої ролі. Із Густавом, який також не одруживався та страждав на надмірну вагу, вони часто навідували Карла у Норвегії.

Густав помер у жовтні 1944 року. Тіра пережила його на рік та пішла з життя 2 листопада 1945, невдовзі після закінчення Другої світової війни. Її поховали у крипті собору Роскілле поруч із Густавом.[5]

Одну зі своїх коштовностей, сапфірову тіару, вона заповіла небозі Кароліні-Матильді.[6]

Нагороди

Великий хрест ордену Святої Катерини (Російська імперія), (15 березня 1910).

Титул

14 березня 18802 листопада 1945 Її Королівська Високість Принцеса Тіра Данська.

Генеалогія

Фрідріх Вільгельм
 
Луїза Кароліна Гессен-Кассельська
 
Вільгельм Гессен-Кассельський
 
Луїза Шарлотта Данська
 
Оскар I
 
Жозефіна Лейхтенберзька
 
Фредерік Нідерландський
 
Луїза Прусська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Крістіан IX
 
 
 
 
 
Луїза Гессен-Кассельська
 
 
 
 
 
Карл XV
 
 
 
 
 
Луїза Нідерландська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Фредерік VIII
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Луїза Шведська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Тіра
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Примітки

  1. Lundy D. R. The Peerage
  2. Луїза Шведська (англ.)
  3. Брошки на сайті акціоніста Брууна Расмуссена (англ.)
  4. Knud J.V. Jespersen: Rytterkongen. Et portræt af Christian 10. Kopenhagen 2007, ISBN 978-87-02-04135-4, стор. 148 (дан.)
  5. Собор Роскілле (англ.)
  6. Сапфірова тіара принцеси Тіри (англ.)

Література

  • Bo Bramsen: Huset Glücksborg. Europas svigerfader og hans efterslægt. Kopenhagen 2002, Band 2, ISBN 87-553-3230-7, стор. 259-289.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.