Угнівенка тема

Те́ма Угніве́нка тема в шаховій композиції кооперативного жанру. Суть теми — чорні на першому ході оголошують білому королю шах та одночасно блокують поле біля свого короля, а білі, захищаючись від шаха, закривають свого короля, але зв'язують свою білу фігуру. На другому ході інша чорна фігура розв'язує цю білу фігуру та одночасно здійснює перекриття, а розв'язана біла фігура оголошує мат.

Історія

Цю ідею запропонував у 2010 році український проблеміст Олексій Мефодійович Угнівенко (18.11.1940 — 09.11.2021), який проживав у місті Волноваха Донецької області.

Перший хід чорної фігури несе відразу два тактичні (стратегічні) моменти — оголошення шаха білому королю та блокування поля біля чорного короля, в ході білої — перекриття і зв'язування своєї фігури. На другому ході друга чорна фігура також повинна нести два тактичні нюанси — розв'язати білу фігуру та здійснити перекриття своєї чорної фігури.

Ідея дістала назву від імені відкривача тема Угнівенка.

Олексій Угнівенко
Книга«Фортуна»
2012
abcdefgh
8
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
h#2       a)-b)       (3+3)





b) e8 → a4

a) 1. Tf8+  Se4 2. Lf7 Sf6#[1]
b) 1. Ta3+ Se4 2. Lb3 Sc3#

Див. також

Примітки

Це є один із варіантів міжнародного позначення фігур. Використовується для запису розстановки фігур на шахівниці, ходів розв'язку, ілюзорної чи хибної гри шахової задачі, а також запису ходів шахової партії.

  1. Позначення: К — король, D — ферзь, T — тура, L — слон, S — кінь

Джерела

  • Залокоцький Р. Ф., Угнівенко О. М. Фортуна. — Самбір — Волноваха — Дрогобич : Швидкодрук, 2012. — С. 394.(укр.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.