Уккі Вяйнямьойнен

Уккі Вяйнямьойнен (фін. Ukki Väinämöinen; при народженні рос. Василий Леонтьевич Сидоров; відомий також як Василь Левонен (рос. Василий Левонен); нар.1855—пом.1942) карельський та фінський громадський діяч. У 1921 році очолив Карельське повстання проти Радянської Росії. Формально стояв на чолі повстанських сил протягом Карельського повстання.

Уккі Вяйнямьойнен
фін. Vassily Levonen
Народився 1855
Tungudad, Sosnovetskoye rural settlementd, Бєломорський район
Помер 1942
Vuokattid, Фінляндія
Країна  Російська імперія
 Фінляндія
Діяльність військовослужбовець
Учасник Російсько-турецька війна 1877–78 і Карельське повстання

Життєпис

Василь Леонтійович Сидоров (у Фінляндії більш відомий як Василь Левонен) народився в Біломорській Карелії, в селі Тунгуда в 1855 році. Під час Російсько-Турецької війни 1877—1878 років бився в лавах російсько-фінських частин.

Антирадянське повстання

Левон здобув широку популярність як лідер «лісових партизан» (фін. «metsäsissit») — карельської націоналістичної партизанської організації, що сформувалася в пізні роки Громадянської війни в Росії на території заснованої більшовиками Карельської трудової комуни. Він був обраний для виконання цього завдання, тому що був непримиренним противником більшовизму, ревним християнином і переконаним антикомуністом. Крім того, він користувався великою популярністю серед карел. Левон був невисокий, кремезний і мав довгу бороду, нагадуючи карельським селянам билинного героя карельського епосу «Калевала» — богатиря Вяйнямьойнена. Так з'явився його псевдонім — Дідусь (фін. Ukki) Вяйнямьойнен.

До кінця грудня 1921-го повстанські сили на чолі з Дідусем Вяйнямьойненом, підтримувані фінськими добровольцями, контролювали значну частину Північно-Східної Карелії, і лише тоді радянське керівництво прийняло рішення про утворення Карельського фронту на чолі з А. І. Седякіним, куди було перекинуто ряд підрозділів РСЧА чисельністю до 20 тисяч чоловік. До середини лютого 1922 року, коли червоними був зайнятий останній оплот повстанців — село Ухта — опір карело-фінів було остаточно зламано. Близько 30 тисяч карельських біженців, серед яких був і Василь Левон, пішли до Фінляндії.

Незабаром після втечі до Фінляндії Дідусь Вяйнямьойнен втратив зір. Протягом 20 років він жив, будучи сліпим. Помер Левонен в 1942 році.

Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.