Українське орнітологічне товариство імені К. Ф. Кесслера

Орнітологічне товариство імені К. Кесслера (ОТК) — наукове товариство, яке створене й існує як об'єднання громадян з метою вивчення птахів і популяризації знань про природу.

Орнітологічне товариство імені  К. Кесслера
Дата заснування 1908 (реєстрація — 1994)
Тип громадська організація
Голова Микола Клєстов

Історія створення і музей товариства

Карл Кесслер (1815—1881) — зоолог, на честь якого названо Українське орнітологічне товариство.

Товариство започатковане В. Артоболевським 1908 року в Києві як «Орнітологічне товариство імені К. Кесслера». Певний час мало назву (часто згадувалося як) «Київське орнітологічне товариство». Секретарем товариства був Едуард (Микола) Шарлемань, студент Артоболевського, в майбутньому активний дослідник фауни України Микола Шарлемань.

Товариство діяло в рамках Українського наукового товариства (УНТ).

1914 року Товариство стало відомим завдяки проведенню виставки «Охорона природи», а 1915 року — завдяки курсам з проведення екскурсій у природу, які були організовані при Педагогічному музеї. Взимку 1915—1916 років в час І Світової війни музей товариства дуже постраждав, оскільки в його приміщенні було влаштовано шпиталь.

1918 року припинило свою діяльність у зв'язку зі створенням Української Академії Наук і фактичним розгоном УНТ.

При товаристві були цінні колекції, з яких формувався Музей ОТК.

Товариство у ІІ половині ХХ ст

Михайло Воїнственський — один з активних організаторів роботи товариства у радянський час.

У 1984 році діяльність товариства відновлено. Воно стало діяти при Академії наук УРСР і його керівні органи базувалися в Інституті зоології АН УРСР. Його організатором у цей час був Михайло Воїнственський, доктор наук, завідувач відділу фауни та систематики хребетних Інституту зоології АН УРСР.

У подальшому товариство продовжувало діяти і формально існує при Інституті зоології НАН України.

Сучасний період

Товариство зареєстровано в Мінюсті 02.06.1994. За реєстраційними даними, доступними в інтернеті, відповідальна особа при реєстрації від товариства — Микола Клєстов, президент товариства — М. А. Воїнственський. 1996 року УОТ видало том своїх праць під назвою: «Праці Українського орнітологічного товариства. Том 1» (Київ, 1996). У цьому томі було вміщено і статтю з нагоди 80-річчя Михайла Воїнственського. Наступні випуски праць товариства (том 2 тощо) невідомі.

В різний час існувало чотири осередки (відділення) УОТ[1]:

  • центральне, «Українське орнітологічне товариство ім. К. Ф. Кесслера» (в Києві, при Інституті зоології НАНУ)
  • «Північно-східне відділення Українського орнітологічного товариства ім. К. Ф. Кесслера» (Харків, біофак ХНУ)
  • Азово-Чорноморська орнітологічна робоча група, діяльність якої координується Міжвідомчою Азово-Чорноморською орнітологічною станціією (м. Мелітополь, Мелітопольський ДПУ ім. Б.Хмельницького та Інститут зоології ім. І.І Шмальгаузена)
  • західне відділення товариства у 2004 році виокремилось в самостійну організацію ЗУОТ (Західноукраїнське орнітологічне товариство[2], Львів, ДПМ).

Останні збори товариства на базі центрального осередку відбулися 1999 р., коли в керівники товариства було обрано Валентина Серебрякова (президент) та Гліба Гаврися (секретар). На сьогодні жодної активності з боку центральних інституцій Академії наук не відомо, і інтернет-пошук засвідчує припинення життя центрального осередку товариства після зібрання 1999 року. Попри це, багато хто з дослідників у відомостях про себе і дотепер зазначають, що є членами Орнітологічного товариства імені К. Кесслера з певного року (напр., на сайті кафедри зоології Криворізького педагогічного університету[3])

Після згасання роботи центрального осередку львівський та харківський осередки товариства діють цілком автономно. Зокрема, 2009 року північно-східне (Харківське) відділення товариства провело конференцію «Читання пам'яті Олександра Крапивного» і видало відповідний том наукових праць, в якому зазначено, що видання підготовлено силами цього товариства[4]. Це одна з останніх відомих акцій чи подій, в яких згадане товариство імені К. Кесслера. Західний орнітологічний осередок став потужною громадською організацією, діяльність якої висвітлена на сайті ЗУОТ.

Відомі члени товариства

Відомими членами УОТ в різний час були і є:

Джерела

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.