Український зоологічний журнал

«Український зоологічний журнал» — головне видання зоологічного спрямування України, яке видавалося Українським науковим товариством у 1921 р., а згодом Українською академією наук (1923).

Український зоологічний журнал
Країна видання Україна (УНР, УРСР)
Тематика зоологія
Мова українська
Головний редактор Микола Шарлемань
Засновник Українське наукове товариство, ВУАН
Засновано 1921
Дата закриття 1926 (перейменовано на ЗПЗМ)

Історія

Видання готувалося силами Українського наукового товариства (УНТ), а згодом Зоологічного музею УАН (у подальшому як частина Інституту біології й зоології, а нині Національного науково-природничого музею НАН України).

Видання проіснувало недовго і було заміщене низкою інших видань більш загального скерування, зокрема Труди Фізично-Математичного відділу ВУАН, Вісник природознавства та різноманітні варіанти трудів Зообіну (Труди НДІ біології й зоології Харківського університету, Труди одеської філії Зообіну, Труди Біо-Зооологічного циклу ВУАН, Труди Інституту зоології та біології ВУАН). Згодом його місце посіли «Вєстнік зоологіі» та «Збірник праць Зоологічного музею» (ЗПЗМ).

Останній може бути визнаний найбільш однозначним продовженням УЗЖ, проте ЗПЗМ практично ніколи не існував як самостійне видання, а мав статус спеціалізованих випусків інших неперіодичних видань, зокрема «Трудів Фіз.-Мат. Відділу ВУАН», «Трудів ЗООБІНу» тощо. Попри це, актуальність відновлення видання включно з його історією під назвою видання-наступника «Збірник праць зоологічного музею» є значною і за браку українських загальнозоологічних видань ця ідея визнана перспективною і такою, що заслуговує уваги[1].

Редактори та автори

Редактором видання був Микола Шарлемань.

У журналі публікували свої праці такі відомі науковці, як Теодосій Добржанський (1900—1975), Юрій Артоболевський (1898—1943), Сергій Паночіні (1891—1930?), Леонід Портенко (1896—1972), Сергій Снігиревський (1895—1955), Леонід Круліковський (1864—1920), Георгій Висоцький (1865—1940) та інші[1].

Важливі публікації

Серед важливих праць з портфелю УЗЖ варто відзначити такі, що вплинули на розвиток науки в Україні на багато років наперед і дотепер є цитованими. Такою, зокрема, є праця Сергія Паночіні про усталення таксономічної термінології, якою серед іншого було усталено використання термінів вид, рід і родина у сучасному їх тлумаченні (напр. те, що тепер ми називаємо видами, іменувалося до того часу родами).

  • Паночіні, С. 1923. До питання про усталення української природничої таксономії. Український зоологічний журнал, Том 2: 2–4.

Джерела

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.