Українці Тиви
Українці Тиви — особи української національності, що проживають тимчасово або постійно на території Республіки Тива (Російська Федерація).
Історія
Тривалий час українці не проживали на території Тиви, оскільки протягом століть вона входила до складу Китайської імперії (називалася Урянхкай). Лише після входження Туви (тогочасна назва теперішньої Тиви) у 1944 році до складу Радянського Союзу почалося переселення сюди українців. Втім, воно було переважно насильницьке, оскільки сюди переселяли мешканців Західної України, що підозрювалися у підтримці Української Повстанської армії. Їх селили переважно у віддалених селах, поруч з тивинцями та росіянами. Тому українців у цих краях тривалий час називали «бандерівцями». Іншу частину становили власне упівці, ув'язнені в Тиві. На 1959 року за переписом, українців в республіці становило 1105 осіб.
В 1960—1980-ті роки кількість українців у Тиві зростала повільно. Це були переважно нащадки переселених українців, невеличкий відсоток становили фахівці, що за розпорядженнями оселялися у тивинських містах. На 1989 рік українців було 2208 осіб.
З занепадом та розпадом Радянського Союзу українці почали повертатися до незалежної України або переїздити до європейської частини Росії. На це також вплинуло негативне ставлення місцевого, титульного населення до слов'ян, оскільки у 1990-ті роки набрав рух до самостійності Тиви. До 2002 року залишилося 832 українці.
Чисельність українців і далі знижується. Водночас тривають еміграційні процеси — українці залишають цю частину Росії. Тимчасово проживали в Тиві (до 2014 року) українські проповідники-протестанти, що їздили до Тиви з початку 1990-х років.
У 2010 році відповідно до перепису в Тиві залишалося 493 українці. Деяка кількість українців була перевезена до Тиви після початку російської агресії на Донбасі, проте встановити точну кількість неможливо.
Організації
Водночас не існує жодної організації, центру або якоїсь спілки українців Тиви, що пов'язано з загальним зросійщенням українців, які залишилися в республіці. Так, Центр російської культури очолює навпівукраїнка Віра Лапшакова (по матері Бирько), предки якої були з Полтавської області.