Уніфікований локатор ресурсів

Уніфіко́ваний лока́тор ресу́рсів або адре́са ресу́рсу (англ. Uniform Resource Locator — єдиний вказівник на ресурс, URL) — стандартизована адреса певного ресурсу (такого як документ, чи зображення) в інтернеті (чи деінде). Придуманий Тімом Бернерс-Лі для використання у WWW, сучасні форми описуються в RFC 3986. Включає в себе назву протоколу доступу (HTTP, FTP, telnet, gopher та ін.) і, власне, шлях до ресурсу, формат якого залежить від схеми доступу.

Cтруктура

<схема>://<логін>:<пароль>@<хост>:<порт>/<шлях>?<параметри>#<якір>

схема — схема звернення до ресурсу, найчастіше це протокол (напр. http, ftp)

логін і пароль — відповідно ім'я користувача і пароль для доступу до ресурсу

хост — повне доменне ім'я або IP-адреса ресурсу

порт порт, по якому буде проведено звернення до хоста

шлях — використовується для уточнюючої вказівки місця знаходження ресурсу. Залежно від ОС може бути регістро-залежним (більшість серверних ОС) або регістро-незалежним (наприклад, Microsoft Windows).

параметри — рядок параметрів виду <параметр>=<значення>, розділених символом амперсант '&'

якір — призначений для внутрішньої адресації на ресурсі, який було отримано від сервера.

Перспективи розвитку

У вересні 2018 року в Google заявили, що планують кардинально змінити URL.

Мета — поліпшити те, що вже є, а не перевернути все з ніг на голову без жодної логіки. Та в який саме бік треба рухатися, ніхто не розуміє. Поки що (станом на кінець жовтня 2018) немає жодного озвученого варіанту. Ба більше, за словами Джастіна Счаха, головного інженера Chrome, думки команди з цього приводу розділилися.

Наразі розробники досліджують всі варіанти використання URL людьми, аби знайти йому альтернативу.[1]

Приклади URL-адреси

http://www.example.com/pub/files/school.html%5Bнедоступне+посилання+з+липня+2019%5D — адреса файлу school.html, розміщеного в каталозі pub/files на сервері www.example.com. Доступ до сервера здійснюється за протоколом HTTP; http://www.example.com — адреса головної сторінки сервера www. example.com; ftp://ftp.example.com/pub/files/school.txt%5Bнедоступне+посилання+з+липня+2019%5D — адреса файлу school.txt, розміщеного в каталозі pub/files на сервері ftp.example.com. Доступ до сервера здійснюється за протоколом FTP.

Для популярних, добре відомих, протоколів, номер порту може не наводитись, тоді використовується стандартний порт (наприклад, порт номер 80 для HTTP).

Примітки

  1. У Google хочуть відмовитись від адрес сайтів. Tokar.ua (uk-UA). 21 вересня 2018. Процитовано 27 жовтня 2018.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.