Тім Бернерс-Лі

Тім Бернерс-Лі
англ. Sir Timothy John «Tim» Berners-Lee
Тім Бернерс-Лі 2008 року
Тім Бернерс-Лі 2008 року
Ім'я при народженні англ. Timothy John Berners-Lee
Народився 8 червня 1955(1955-06-08) (66 років)
Лондон,  Велика Британія
Місце проживання Бостон, США
Країна  Велика Британія
Національність англієць
Діяльність інформатик, фізик, програміст, викладач університету, веб-розробник, інженер, винахідник
Alma mater Оксфордський університет
Галузь інформаційні технології
Заклад ЦЕРН, Массачусетський технологічний інститут, консорціум W3C, Саутгемптонський університет
Звання професор
Ступінь бакалавр мистецтв і професор
Членство Національна академія наук США[1], Американська академія мистецтв і наук, Національна інженерна академія США, Association for Computing Machinery[2] і Лондонське королівське товариство[3]
Відомий завдяки: винаходу Всесвітньої павутини
Батько Conway Berners-Leed
Мати Mary Lee Woodsd
Брати, сестри Mike Berners-Leed[4]
Нагороди

Премія Тюрінга (2016)
KBE (2004)

Орден «За заслуги» (Великобританія)
Особ. сторінка w3.org/People/Berners-Lee/

Роботи у Вікіджерелах
Висловлювання у Вікіцитатах
 Тім Бернерс-Лі у Вікісховищі

Сер Тімоті Джон Бе́рнерс-Лі (англ. Sir Timothy John «Tim» Berners-Lee; нар. 8 червня 1955, Лондон) британський спеціаліст з інформатики, творець HTTP, HTML, URI і автор інших розробок в галузі інформаційних технологій, засновник та голова консорціуму W3C, головний розробник Всесвітньої павутини (спільно з Робертом Кайо)[5], автор концепції семантичної павутини. Лауреат премії Тюрінга 2016 року.

Біографія

Ранні роки

Тім Бернерс-Лі народився в Лондоні (Англія). Його батьки, Конвей Бернерс-Лі та Мері Лі Вудс були математиками і працювали над створенням «Manchester Mark 1», одного з перших комп'ютерів. Тім навчався (1969—1973) в престижній школі Емануель (англ. Emanuel School) в передмісті Лондона Вандзверті, потім у Королівському коледжі в Оксфорді. Там він склав свій перший комп'ютер на базі мікропроцесора M6800 з телевізором замість монітора. Одного разу Тім і його друг були спіймані при проведенні хакерських дій, за що вони були позбавлені права користуватися університетськими комп'ютерами[6].

Після закінчення з відзнакою (англ. first-class honours) Оксфордського університету в 1976 році за спеціальністю «фізика» Бернерс-Лі поступив на роботу в компанію «Plessey Telecommunications Ltd» у графстві Дорсет, де пропрацював два роки, займаючись головно системами розподілених транзакцій, засобами розсилання повідомлень та технологіями штрих-кодування.

У 1978 році Бернерс-Лі перейшов до компанії «DG Nash Ltd», де займався програмами-драйверами для принтерів і створив модель багатозадачної операційної системи.

ЦЕРН. Винахід WWW

Потім він півтора року пропрацював у Європейській лабораторії з ядерних досліджень ЦЕРН (Женева, Швейцарія) консультантом з програмного забезпечення. Саме там він для власних потреб написав програму «Енквайр» (англ. «Enquire», можна вільно перекласти як «Дізнавач»), яка використовувала випадкові асоціації та заклала концептуальну основу для Всесвітнього павутиння. З 1981 по 1984 рік Тім Бернерс-Лі працював у компанії «Image Computer Systems Ltd» системним архітектором.

У 1984 році він отримав стипендію в CERN і зайнявся там розробкою розподілених систем для збору наукових даних. У цей час він працював над системою «FASTBUS» і розробив свою систему RPC (англ. Remote Procedure Call, віддалений виклик процедури).

У 1989 році, працюючи в CERN над внутрішньою системою обміну документів ENQUIRE, Бернерс-Лі запропонував глобальний гіпертекстовий проєкт, нині відомий як Всесвітнє павутиння. Проєкт було затверджено і реалізовано.

З 1991 по 1993 рік Тім Бернерс-Лі продовжував роботу над Всесвітнім павутинням. Він збирав відгуки від користувачів і координував роботу Павутиння. Тоді він вперше запропонував для широкого обговорення свої перші специфікації URI, HTTP і HTML.

Массачусетський технологічний інститут

Ця робоча станція марки NeXTcube була першим веб-сервером. Нею користувався Тім Бернерс-Лі. Зараз вона експонується в музеї CERN, кантон Женева (Швейцарія)

У 1994 році Бернерс-Лі перейшов працювати на кафедру «3Com» в Лабораторії інформатики Массачусетського технологічного інституту[7]. Він і зараз є там провідним дослідником і обіймає посаду «засновника». Після злиття Лабораторії інформатики з Лабораторією штучного інтелекту в МТІ утворилася Лабораторія інформатики і штучного інтелекту (CSAIL).

У 1994 році він заснував Консорціум Всесвітньої павутини при Лабораторії інформатики МТІ. Відтоді і до сьогодні Тім Бернерс-Лі очолює цей консорціум. Консорціум займається розробкою і впровадженням стандартів для Інтернету. Консорціум ставить перед собою завдання повністю розкрити потенціал Всесвітньої павутини, поєднуючи стабільність стандартів з їхнью швидкою еволюцією.

У грудні 2004 року Тім Бернерс-Лі став професором Саутгемптонського університету. За вагомої підтримки університету він сподівається здійснити проєкт семантичної павутини.

У червні 2009 року прем'єр-міністр Великої Британії Ґордон Браун призначив Бернерса-Лі радником при кабінеті міністрів. На цій посаді він протягом шести місяців займався питаннями поширення відкритої урядової інформації. За підсумками цієї роботи на початку 2010 року у Великій Британії розпочав роботу портал «data.gov.uk», на якому у відкритому доступі перебувають найрізноманітніші дані: від зведень погоди, які складаються державною метеорологічною службою Метеобюро, до статистики подій, інформації про транспортні потоки й бюджетні витрати.

Він взяв участь у церемонії відкриття Лондонської олімпіади, де сидів за своєю старою робочою станцією «NexSTcube» і передав з неї твіт «Це для кожного»[8].

Особисте життя

Бернерс-Лі був одружений двічі. Його першу дружину звали Джейн (англ. Jane), вони познайомилися під час навчання в Оксфордському університеті, одружилися відразу після його закінчення і спочатку працювали разом в компанії «Plessey Telecommunications Ltd»[9]. Зі своєю другою дружиною, програмістом Ненсі Карлсон (англ. Nancy Carlson), Бернерс-Лі познайомився під час роботи в CERN, вони одружилися у 1990 році і разом виховують двох дітей: дочку Еліс і сина Бена[10][11]. У дитинстві Бернерс-Лі був хрещений в англіканській церкві, але згодом відмовився від цієї релігії. Вже після винаходу World Wide Web він став прихожанином Унітаріансько-універсалістської церкви[11][10][9]. Бернерс-Лі любить відпочивати на природі, грає на піаніно та гітарі[9]. Зараз сер Тім мешкає в передмісті Бостона з дружиною і дітьми, часто буває в роз'їздах по всьому світу.

Винаходи

У 1989 році, працюючи в ЦЕРНі, Бернерс-Лі запропонував проєкт, відомий під назвою «ВсесВітня паВутина» (англ. World Wide Web, скорочено WWW). Проєкт мав на меті публікацію гіпертекстових документів, пов'язаних між собою гіперпосиланнями, що полегшило б пошук і консолідацію інформації. Проєкт Павутини був призначений для вчених ЦЕРНу й спочатку використовувався у внутрішній мережі центру. Для здійснення проєкту Тімом Бернерс-Лі спільно з його помічниками були розроблені ідентифікатори URI (і, як окремий випадок, URL), протокол HTTP і мову HTML. Ці технології покладено в основу сучасної Всесвітньої павутини. У період з 1991 до 1993 рік Бернерс-Лі удосконалив технічні специфікації стандартів й опублікував їх.

У рамках проєкту Бернерс-Лі розробив програмне забезпечення першого у світі веб-сервера «httpd» і першого у світі гіпертекстового веб-браузера, що називався «WorldWideWeb». Цей браузер був одночасно і WYSIWYG-редактором (англ. WYSIWYG від What You See Is What You Get, «що бачиш, те й отримаєш»), його розробка була розпочата в жовтні 1990 року, а закінчена в грудні того ж року. Програма працювала в середовищі «NeXTStep» і почала поширюватися по Інтернету влітку 1991 року.

Перший у світі вебсайт Бернерс-Лі створив за адресою http://info.cern.ch. Тепер сайт зберігається в архіві. Цей сайт з'явився онлайн в Інтернеті 20 грудня 1990 року[12]. На цьому сайті описувалося що таке Всесвітня павутина, як встановити веб-сервер, як роздобути браузер тощо. Цей сайт також був першим у світі інтернет-каталогом, тому що пізніше Тім Бернерс-Лі розмістив і підтримував там список посилань на інші сайти.

Книги

Головна літературна праця Бернерса-Лі — це книга «Плетучи павутиння: витоки та майбутнє Всесвітньої павутини» (англ. «Weaving the Web: Origins and Future of the World Wide Web», Texere Publishing, 1999, ISBN 0-7528-2090-7). У цій книзі він розповідає про процес створення Павутини, її концепції та своє бачення розвитку Інтернету. У цій основоположній праці автор говорить про кілька важливих принципів:

 • Можливість редагувати інформацію Павутини не менш важлива, ніж можливість просто лазити по ній. У цьому сенсі Бернерс-Лі дуже розраховує на концепцію WYSIWYG, хоча Wiki — це теж крок у потрібному напрямку.
 • Комп'ютери можуть бути використані для «фонових процесів», які допомагають людям працювати спільно.
 • Кожен аспект Інтернету повинен працювати як павутина, а не як ієрархія. У цьому сенсі дуже неприємним винятком є система імен доменів (англ. Domain Name System, DNS), керована організацією ICANN.
 • Вчені-комп'ютерники несуть не тільки технічну відповідальність, але й моральну.

Ще одна книга Бернерса-Лі називається «Прядучи семантичну павутину: повне розкриття потенціалу Всесвітньої павутини» (англ. «Spinning the Semantic Web: Bringing the World Wide Web to Its Full Potential», The MIT Press, 2005, ISBN 0-262-56212-X). У цій книзі він розкриває концепцію семантичної павутини, в якій він бачить майбутнє Інтернету.

Семантична павутина — це надбудова над Всесвітньою павутиною, яка покликана зробити розміщену в мережі інформацію зрозумілішою для комп'ютерів. При цьому кожен ресурс людською мовою був би забезпечений описом, зрозумілим комп'ютеру. Семантична павутина відкриває доступ до чітко структурованої інформації для будь-яких додатків, незалежно від платформи і незалежно від мов програмування. Програми зможуть самі знаходити потрібні ресурси, класифікувати дані, виявляти логічні зв'язки, робити висновки і навіть ухвалювати рішення на основі цих висновків.

Звання

Тім Бернерс-Лі під час онлайн-інтерв'ю, 18 листопада 2005

Сер Тімоті Джон Бернерс-Лі має почесні звання від наступних університетів:

Тім Бернерс-Лі також є видатним членом Британського комп'ютерного товариства, почесним членом Інституту електроінженерії, почесним членом Товариства технічних комунікацій, членом Фонду Гільєрмо Марконі, членом Американської академії мистецтв і наук, членом Королівського товариства (2001), членом Американського філософського товариства, іноземним членом Національної академії наук США (2009).

Нагороди

Тім Бернерс-Лі відзначений великою кількістю нагород різного, в тому числі і міжнародного рівня. Нижче перераховані деякі з них.

На честь винахідника також названо астероїд 13926 Бернерс-Лі[39].

Примітки

 1. NNDB — 2002.
 2. ACM Digital LibraryACM.
 3. https://royalsociety.org/people/timothy-berners-lee-11074
 4. https://www.siliconrepublic.com/enterprise/prof-mike-berners-lee-warns-against-environmental-impact-of-pointless-emails
 5. cern.info.ch – Tim Berners-Lee's proposal. Info.cern.ch. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 21 грудня 2011.
 6. Berners-Lee on the read/write web на сайті «BBC NEWS» (англ.)
 7. Draper Prize. Massachusetts Institute of Technology. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 25 травня 2008.
 8. Friar, Karen (28 липня 2012). Sir Tim Berners-Lee stars in Olympics opening ceremony. ZDNet. Процитовано 28 липня 2012.
 9. Nigel Farndale Tim Berners-Lee: a very British boffin на сайті «The telegraph» (англ.)
 10. Bobbie Johnson The Guardian profile: Tim Berners-Lee на сайті «The Guardian» (англ.)
 11. Sir Tim Berners-Lee portrait на сайті «The telegraph» (англ.)
 12. The world's first website went online 25 years ago today.
 13. The World-Wide Web Hall of Fame. Best of the Web Directory. Архів оригіналу за 10 травня 2013. Процитовано 20 червня 2015. (англ.)
 14. The London Gazette: (Supplement) no. 54794. pp. 24–25. 13 червня 1997. Retrieved 28 липня 2012. (англ.)
 15. Quittner, Joshua (29 березня 1999). Tim Berners Lee—Time 100 People of the Century. Time Magazine. «He wove the World Wide Web and created a mass medium for the 21st century. The World Wide Web is Berners-Lee's alone. He designed it. He loosed it on the world. And he more than anyone else has fought to keep it open, nonproprietary and free.» (англ.)
 16. 100 great Britons – A complete list. Daily Mail. 21 серпня 2002. Процитовано 2 серпня 2012.
 17. Web's inventor gets a knighthood. BBC. 31 грудня 2003. Процитовано 25 травня 2008.
 18. Creator of the web turns knight. BBC. 16 липня 2004. Процитовано 25 травня 2008. (англ.)
 19. Three loud cheers for the father of the web. The Daily Telegraph (London). 28 січня 2005. Процитовано 25 травня 2008. (англ.)
 20. Web inventor gets Queen's honour. BBC. 13 червня 2007. Процитовано 25 травня 2008. (англ.)
 21. "Top 100 living geniuses" ''The Daily Telegraph'' 28 October 2007. The Daily Telegraph. 30 жовтня 2007. Процитовано 21 грудня 2011. (англ.)
 22. IEEE Computer Society Magazine Honors Artificial Intelligence Leaders. DigitalJournal.com. 24 серпня 2011. Процитовано 18 вересня 2011. Press release source: PRWeb (Vocus) (англ.)
 23. 2012 Inductees, Internet Hall of Fame website. Retrieved 24 April 2012 (англ.)
 24. Tim Berners-Lee, World Wide Web inventor, appointed Professor at University of Southampton. (англ.)
 25. Honorary Graduates of University of Essex. Процитовано 15 грудня 2011. (англ.)
 26. Open University's online graduation. BBC NEWS. 31. March 2000. Процитовано 22 вересня 2010.
 27. Lancaster University Honorary Degrees, July 2004. Університет Ланкастера. Архів оригіналу за 10 травня 2013. Процитовано 25 травня 2008. (англ.)
 28. Scientific pioneers honoured by The University of Manchester. manchester.ac.uk. 2 грудня 2008. Процитовано 10 жовтня 2011.
 29. Honoris Causa: Sir Timothy Berners-Lee. Архів оригіналу за 13 березня 2014. Процитовано 21 червня 2015.
 30. Universidad Politécnica de Madrid: Berners-Lee y Vinton G. Cerf—Doctores Honoris Causa por la UPM. Архів оригіналу за 10 травня 2013. Процитовано 15 серпня 2010.
 31. NU.nl (22 липня 2008). 'Bedenker' wereldwijd web krijgt eredoctoraat VU (Dutch). Архів оригіналу за 10 травня 2013. Процитовано 22 липня 2009.
 32. Université de Liège — Séance de rentrée académique 2009 Архівовано 23 червня 2016 у Wayback Machine. (фр.)
 33. Harvard awards 9 honorary degrees news.harvard.edu Retrieved 11 June 2011 (англ.)
 34. Graduation ceremony | 600th Anniversary | University of St Andrews — 1413—2013
 35. Yale awards 12 honorary degrees at 2014 graduation (англ.)
 36. Royal Photographic Society's Progress Medal (англ.)
 37. Millennium Technology Prize 2004 awarded to inventor of World Wide Web. Millennium Technology Prize. Архів оригіналу за 30 серпня 2007. Процитовано 25 травня 2008.
 38. Quadriga-Preis für Kohl und Aga Khan. Der Tagesspiegel. 30 вересня 2005. Архів оригіналу за 24 червня 2013. Процитовано 15 серпня 2008.
 39. База даних малих космічних тіл JPL: Тім Бернерс-Лі (англ.).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.