Флешетта

Флешетта (також Флашетта, від фр. fléchette, нім. Fliegerpfeil, в пресі 1910-х років іноді іменується «Стрілкою») — металева стріла дротик розміром з олівець; особливий тип авіаційної зброї, розроблений на початку XX століття і застосовувався ВПС протиборчих сторін при атаках скупчень піхоти і кавалерії противника в боях Першої світової війни, а також під час Громадянської війни в Росії[1].

Французька (на задньому плані) і німецька (на передньому плані) флешетти часів Першої світової війни
Флешетти Швейцарського армійського авіаційного корпусу, 1915.

Історія створення і застосування

На початку XX століття на озброєнні ряду найбільш передових у військовому відношенні країн з'явилися аероплани. Звичайно, технічні можливості тієї, дуже примітивної за сьогоднішніми мірками авіації були обмежені, однак ідея ураження противника з повітря розбурхувала уми військових. Майже відразу почалася розробка різноманітного озброєння для літаків, причому результати робіт варіювалися від цілком перспективних до сюрреалістичних. До останніх військові чини Франції спочатку зарахували і флешетти — нову розробку французьких інженерів, невеликі металеві стрілки, які передбачалося розсипати над скупченнями противника з бриючого польоту. Спочатку розігнана до швидкості літака, що летить і набирає швидкість в процесі падіння, при підльоті до землі стріла набувала б забійну силу.

Тим не менш, у Франції особливого визнання «стрілки» не отримали. Зате новою зброєю зацікавилися кайзерівська Німеччина і Російська імперія, військова розвідка яких сповістила свої генералітети про флешетти. У підсумку, до початку Першої світової війни німецькими та російськими військовими інженерами були створені кілька типів флешетт, а також куль для скидання з аеропланів[2]. Найбільш вдала конструкція була створена в Німеччині і являла собою металевий стрижень круглого перетину розміром трохи більше олівця. З одного кінця стрижень загострювали, а з іншого в тілі стрижня робили чотири поздовжніх виїмки, що утворювали свого роду оперення. Флешетти пачками або розсипом укладали в спеціальні касети, підвішені під фюзеляжем літака. Стріли застосовували при атаці скупчень піхоти або кавалерії з бриючого польоту або пікірування. У потрібний момент касета розкривалася, і флешетти пачками сипалися на супротивника. Скинуті з літака стріли біля землі володіли значною пробивною здатністю — зокрема, легко пробивали дерев'яні дошки товщиною до п'ятнадцяти сантиметрів [3][2]. Крім того, падіння стріл супроводжувалося різким свистом, що діяло на психіку супротивника і лякало його коней. В ході боїв з'ясувалося, що даний вид зброї дуже ефективний проти відкрито розташованих скупчень піхоти і особливо кавалерії[2].

Цікаво, що на деяких флешеттах був напис «Invention francaise, fabrication allemande» (фр. Винайдено у Франції, зроблено в Німеччині) — своєрідний гумор німецьких військових інженерів, що символічно повертали противнику його ж винахід [3].

Крім німецької армії, в ході бойових дій Першої світової війни флешетти епізодично застосовували ВПС Франції, Росії та ряду інших країн.

Флешетти в сучасній зброї

Хороші балістичні якості стріловидних боєприпасів та їх висока проникаюча здатність спокушують зброярів-конструкторів, в результаті чого протягом останніх десятків років мають місце спроби розробки вогнепального боєприпасу типу флешетти.

Наприклад, подібний боєприпас мав радянський експериментальний автомат АО-27, розроблений конструктором Д. І. Ширяєвим в 1961 році. Автомат використовував підкаліберний боєприпас з опереною стрілоподібною кулею і ведучим двухсекторним піддоном, що відокремлювався після вильоту кулі зі ствола автомата. Випробування автомата показали, що завдяки великій початкової швидкості кулі (1060 м/с) і поперечному навантаженні автомат АТ-27 мав значну перевагу перед АК при пробитті таких перешкод, як окопний бруствер. Крім того, у АО-27 зазначалося істотно менше в порівнянні з АК розсіювання куль при стрільбі короткими чергами з положення стоячи.

Знайшли флешетти застосування і в артилерійських снарядах, як один з різновидів готових вражаючих елементів (ГПЕ), що перебувають на озброєнні армії США (XM580E1)[4].

Примітки

  1. Наприклад, За 1918—1919 рр. льотчиками Волзького повітряного дивізіону РККА було налітано 1200 бойових годин, скинуто на війська і кораблі супротивника 620 пудів бомб і 30 пудів стріл.
  2. Гук К. С. Російська Імператорська Армія напередодні Великої війни. Samlib.ru. Архів оригіналу за 10 вересня 2012. Процитовано 28 червня 2015.
  3. Фінне, 2005, с. 116..
  4. Схема снаряду XM580E1 (США, SABOT DESIGN LLC). Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 28 червня 2015.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.