Фур (мова)

Фур  (самоназв. bèle fòòr або fòòraŋ bèle, араб. فوراوي, вимова Fûrâwî), іноді лінгвісти називають її конджара за назвою колишнього правлячого клану - мова народності фор. Належить до ніло-сахарської макросімʼї. Поширена в Судані (штати Західний Дарфур, Південний Дарфур і Північний Дарфур) та Чаді (регіон Сіла). В Судані існує література[1].

Фур
Поширення мови фур в Судані.
Поширена в Судан, Чад
Регіон Північна Африка
Носії 744000 (Судан, 2004 р.), 1800 (Чад)[1]
Писемність латиниця
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-3 fvr

Писемність

Мова фур користується латинською абеткою. Також іде розробка арабського письма.

Латинське письмо[2]

A aA̱ a̱B bD dE eG gH hI iƗ ɨJ jK kL lM mN n
/a//ə//b//d//ɛ//g//h//ɪ//i//ɟ//k//l//m//n/
Ny nyŊ ŋO oP pR rS sT tU uɄ ʉW wY yZ z
/ɲ//ŋ//ɔ//p//r//s//t//ʊ//u//w//j//z/
  • Тони передаються шляхом простановки над буквами для голосних діакритичних знаків: акут (ˊ) — високий тон; циркумфлекс (ˆ) — спадаючий; гачек (ˇ) — зростаючий. Низький тон позначається написанням букв для голосних без перерахованих діакритичних знаків.
  • Довгі голосні позначаються подвоєнням букв для голосних.

Арабське письмо

В часи султанату Дарфур всі офіційні записи велися арабською мовою. Але іноді траплялись заголовки та географічні назви, записані мовою фур арабським письмом[3]. Також у роботі Єрнудда (Jernudd) є відомості про те, що в деяких випадках мова фур могла записуватись арабським письмом для приховування написаного від арабомовних[4].

Розробкою арабського письма для мови фур займається Ісламська організація з питань освіти, науки і культури (إيسيسکٯ/ISESCO)[5].

Примітки

Зображення

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.