Філіпп Леклерк

Філіпп Леклерк (повне ім'я Філіпп Франсуа Марі Леклерк, граф де Отклок, фр. Philippe François Marie de Hauteclocque; 22 листопада 1902, Беллуа-Сен-Леонар, Франція — 28 листопада 1947, Бешар, Алжир) — французький генерал часів Другої світової війни, маршал Франції (1952, посмертно). Вважається генералом союзників по Антигітлерівській коаліції, який звільнив Париж у 1944 році.

Філіпп Леклерк
фр. Philippe Leclerc de Hauteclocque
 
Ім'я при народженні: фр. Philippe François Marie de Hauteclocque
Народження: 22 листопада 1902(1902-11-22)
Беллуа-Сен-Леонар
Смерть: 28 листопада 1947(1947-11-28) (45 років)
Бешар, Béchar Districtd, Бешар, Алжир
Поховання: склеп губернаторівd
Країна: Франція
Релігія: Catholicd
Освіта: Особлива військова школа Сен-Сір (1924), La Providenced, Lycée privé Sainte-Genevièved, Armoured Cavalry Branch Training Schoold (1925) і École de guerred (1939)
Діти: Henri Leclerc de Hauteclocqued
 
Військова служба
Роки служби: 1920-1947
Приналежність: Збройні Сили Франції
Звання: Маршал Франції
Командував: Вільна Франція
Битви: Друга світова війна
Нагороди: орден Почесного легіону, Срібна Зірка (США), Орден «За видатні заслуги» (Велика Британія),Командор ордена Корони (Бельгія)

 Медіафайли у Вікісховищі

Біографія

Походив з аристократичної родини. Навчався у французькій військовій академії де Сен-Сір.

В 1924 році після служби в Марокко він повернувся в Сен-Сір як інструктор.

Після поразки і капітуляції Франції у 1940 році виїхав до Великої Британії. Продовжував боротьбу у лавах «Вільної Франції» під командуванням генерала Шарля де Голля. Прийняв псевдонім «Леклерк», аби його дружина та діти, які лишились у Франції, не піддавались переслідуванням. Але навіть по закінченні Другої світової війни додавав псевдо «Леклерк» до свого імені.

Був відправлений у Французьку Екваторіальну Африку, де він зібрав місцевих керівників «Вільної Франції». Проводив операції у Габоні, чиї лідери підтримали Францію Віші. З території Чаду проводив рейди на території Лівії підконтрольній Італії.

Очолюванна ним дивізія брала участь у висадці в Нормандії. Брав участь у визволенні Парижа і Страсбурга. Після закінчення Другої світової війни в Європі у травні 1945 року він отримав у командування французької Далекосхідного експедиційного корпусу. Він представляв Францію під час капітуляції Японської імперії в Токійській затоці 2 вересня 1945 року.

Вважав необхідним політично вирішувати конфлікт, що зароджувався в Індокитаї, але не отримав підтримки на батьківщині і був відкликаний до Франції в 1946 році.

Загинув внаслідок авіакатастрофи в Алжирі в 1947 році.

Нагороди

Нагороджений 29 орденами і медалями Франції, Великої Британії, США, Польщі, Греції, Чехословаччини, Марокко, Тунісу, Лаосу.

Серед них:

  • У 1952 році посмертно присвоєно звання Маршала Франції.
  • Кавалер Великого Хреста ордена Почесного легіону.
  • Компаньйон ордена Визволення
  • Військовий хрест 1939—1945
  • Медаль Опору з розеткою
  • Колоніальні медалі з планками: «Maroc», «Fezzan», «Koufra», «Tripolitaine», «Tunisie», «Extrême-Orient»
  • Срібна зірка (США)
  • Орден «За видатні заслуги» (Велика Британія)
  • Командор ордена Корони (Бельгія)
  • Військовий хрест (Бельгія)

Історія з рострілом 12 французьких есесівців

У військовій літературі існує історія про 12 французів з дивізії СС «Шарлемань», які перебували в госпіталі на лікуванні від поранень та потрапили в полон у 1944 році. До них підійшов французький генерал Філіпп Леклерк, який на той момент командував французькими військовими частинами у складі англо-американських військ.

Взнавши, що полонені есесівці є французами, він назвав їх «бошами» і «зрадниками» та спитав: «Як ви, французи, могли носити німецьку форму?»

Нащо йому відповіли: «Так як, ви генерал, носите американську!». За легендою Їх розстріляли після причастя у місцевого священика, коли вони заспівали «Марсельезу».

Поховали їх на третій день американські солдати, які порушили наказ генерала Леклерка залишити розстріляних без поховання[1].

Пам'ять

На честь генерала Філіппа Леклерка було названо сучасний французький основний бойовий танк «Леклерк».

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.