Ханой Хілтон

Хоало́ або (неофіційно) «Ханой Хілтон» (в'єт. Hỏa Lò, англ. Hanoi Hilton) в'єтнамська в'язниця, що розташовувалась у Ханої. Відома тим, що за часів В'єтнамської війни використовувалась для утримання полонених американських пілотів.

Ханой Хілтон
В'язниця Хоало, 1970 рік (фото зроблено американським розвідувальним літаком)
Географічні координати 21°01′31″ пн. ш. 105°50′47″ сх. д.
Дата відкриття 1896
Країна  В'єтнам
Регіон Ханой
Вебсайт hoalo.vn
hoalo.vn/EN/
В'язниця Хоало, 1973 рік
Французька назва збереглась над входом до сучасної в'язниці-музею Хоало

Історія

В'язницю було збудовано французькою колоніальною владою на початку XX століття. 1954 року вона перейшла під контроль північнов'єтнамської влади. Її було названо Хоало за іменем вулиці, де вона розташовувалась.

В серпні 1964 року авіація США здійснила перший наліт на Демократичну Республіку В'єтнам. Було збито два літаки й узято в полон молодшого лейтенанта Еверетта Альвареза, який і став першим американцем у Хоало. Після початку регулярних бомбардувань 1965 року до в'язниці почали прибувати інші льотчики. Оскільки США та Північний В'єтнам формально не перебували у стані війни, північнов'єтнамська влада надавала перевагу іменуванню американських бранців злочинцями та спочатку утримувала їх у в'язниці для кримінальних злочинців замість спеціального табору для військовополонених. Згодом американців почали розподіляти за іншими в'язницями й таборами в різних районах країни, проте певна частина завжди утримувалась у Хоало. Найвідомішими бранцями в'язниці були Дуглас Пітерсон (1997 року став першим американським послом у В'єтнамі після відновлення дипломатичних відносин між двома країнами), Джеймс Стокдейл, Роббі Ріснер, Джон Маккейн. Через складні умови утримання американські льотчики надали Хоало іронічне прізвисько «Ханой Хілтон», за аналогією з відомими готелями мережі Hilton Hotels. 1972 року в'язницю відвідала відома акторка й активістка антивоєнного руху Джейн Фонда, яка пізніше заявила, що полонені американці утримуються в гарних умовах.

Сучасний стан

Нині збереглась лише частина в'язниці, що є музеєм. 1999 року в Ханої було відкрито п'ятизірковий готель мережі «Хілтон», що отримав назву «Ханой Хілтон Опера».

У мистецтві

1987 року було знято американський художній фільм «Ханой Хілтон», присвячений Хоало.

Примітки

    Посилання

    Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ханой Хілтон

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.