Хатка на курячій лапці
Хатка на курячій лапці, також хатка на курячій ніжці, хатинка на курячих ніжках — фольклорна назва маленької вбогої хатки, зокрема житла казкової Баби-Яги[1][2][3].
Образ
Стоїть у лісі на двох величезних курячих ногах, які повертали хатку на першу вимогу головного героя[4].
У російських казках описується такими виразами: «избушка о куриной ножке, об одном окошке, с крытым красным крыльцом»; «на куриных лапках, на веретенных пятках»[4].
Вважається, що хатка є місцем переходу із світу земного в світ потойбічний: повертаючись, вона відкриває двері то в світ живих, то в світ мертвих, тому герой не може ступити на землю потойбіччя і вимушений йти по нитці, що розмотується з клубка[5].
Історія образу
Виникнення образу хатки «на курячій лапці» історично пов'язується з дерев'яними зрубами, які в давнину на Русі ставили на пеньки з обрубаним корінням, з метою захистити нижні вінці від гниття[3]. У Москві існувала старовинна дерев'яна церква «Микола на курячих ніжках», поставлена на пеньки внаслідок багнистості місцевості[6].
Див. також
Примітки
- Курячий // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Жайворонок В. В. Баба // Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К. : Довіра, 2006. — С. 20-22.
- Избушка на курьих ножках // Ашукин И. С., Ашукина М. Г. Крылатые слова. Литературные цитаты. Образные выражения / Отв. ред. В. П. Вомперский; Ил. А. Б. Маркевича. — М.: Правда, 1986. — С. 274.
- Избушка на курьих ножках // Российский гуманитарный энциклопедический словарь: В 3 т. Т. 2: З—О. — М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС: Филол. фак. С.-Петерб. гос. ун-та, 2002. — 720 с.: ил.
- Ладыгин М. Б., Ладыгина О. М. Краткий мифологический словарь — М.: Издательство НОУ «Полярная звезда», 2003
- Некрасов А. Н. Русское народное искусство. — М., 1924. — С. 40—41
Література
- Пропп В. Я. Исторические корни волшебной сказки. Научная редакция, текстологический комментарий И. В. Пешкова. — М. : Лабиринт, 2000. — 336 с. — ISBN 5-87604-008-8.
Посилання
- Избушка на курьих ножках (рос.)