Хибний вакуум

Хибний вакуум — стан квантової теорії поля, який не є станом з глобально мінімальною енергією, а відповідає її локальному мінімуму. Такий стан стабільний протягом певного часу (метастабільний), але може «тунелювати» в стан істинного вакууму.

Скалярне поле φ в стані хибного вакууму. Енергія E вища, ніж у стані справжнього вакууму (основний стан), але потенціальний бар'єр перешкоджає переходу поля. Таким чином, перехід можливий лише за високої енергії поля або шляхом квантовомеханічного тунелювання

В одній з гіпотез «роздування Всесвіту» з хибного вакууму незабаром після появи Всесвіту могла утворитися не одна, а багато метагалактик (серед яких і наша)[1], в такому випадку Великий вибух — перехід хибного вакууму в звичайний[2].

Оцінка часу життя метастабільного вакууму в Стандартній моделі спостережуваного Всесвіту лежить у діапазоні від 1058 до 10241 років через невизначеності параметрів частинок, головним чином у масах топ-кварка і бозона Хіггса[3].

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.