Хибний вакуум
Хибний вакуум — стан квантової теорії поля, який не є станом з глобально мінімальною енергією, а відповідає її локальному мінімуму. Такий стан стабільний протягом певного часу (метастабільний), але може «тунелювати» в стан істинного вакууму.
В одній з гіпотез «роздування Всесвіту» з хибного вакууму незабаром після появи Всесвіту могла утворитися не одна, а багато метагалактик (серед яких і наша)[1], в такому випадку Великий вибух — перехід хибного вакууму в звичайний[2].
Оцінка часу життя метастабільного вакууму в Стандартній моделі спостережуваного Всесвіту лежить у діапазоні від 1058 до 10241 років через невизначеності параметрів частинок, головним чином у масах топ-кварка і бозона Хіггса[3].
Див. також
Примітки
- Е. Левитан. СКОЛЬКО ВСЕЛЕННЫХ ВО ВСЕЛЕННОЙ? // Наука и жизнь. — 1999. — № 8.
- Много вселенных из ничего Павел Амнуэль «Наука и жизнь» № 9, 2017
- Andreassen A., Frost W., Schwartz M. D. Scale-invariant instantons and the complete lifetime of the standard model // Physical Review D. — 2018. — Vol. 97, iss. 5 (24 May). — P. 056006. — DOI: .
Посилання
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.