Хмельницька обласна філармонія

Хмельницька обласна філармонія обласна філармонія у місті Хмельницькому; значний культурно-мистецький осередок міста й регіону.

Хмельницька обласна філармонія, 2009 рік

Історія

Обласна філармонія була заснована в 1938 році в Кам'янець-Подільському (тодішній обласний центр сучасної Хмельницької області) після утворення однойменної області як одна з обов'язкових регіональних установ. Завданням концертної організації у той час була пропаганда досягнень музичного та інших видів мистецтва (танець, художнє читання, виконавська майстерність).

Діяльність філармонії була перервана Другою Світовою і робота відновилася лише у 1945 році, але вже в новому обласному центрі Проскурові (сучасний Хмельницький). У новому місті філармонія спочатку розмістилася в приміщенні колишнього кінотеатру «Оаза» по вул. Котовського (нині — вул. Проскурівського підпілля). Зараз у цьому приміщенні моно-театр «Кут». До складу обласної філармонії у ті роки входили естрадно-концертна бригада, капела бандуристів, музичний лекторій, ансамбль музичної комедії, гастрольно-концертний сектор, ансамбль пісні і танцю, ляльковий театр (відокремився як самостійний у 1970 році), духовий оркестр, народний театр.

В 1982 році філармонія переїхала у нове просторе приміщення на розі вулиць Кам'янецької і Гагаріна. У XIX столітті на території будівлі філармонії був величезний пустир, який мав назву Кінна площа, де у ярмаркові дні продавали коней, вози, брички, кінську упряж та інший відповідний інвентар. До початку XX століття, після перенесення торгівлі кіньми в район Фельштинського переїзду (нині місце переходу через залізничні колії по дорозі на речовий ринок), Кінна площа поступово забудовується переважно одноповерховими будинками. Нового вигляду вона набула у 1960 році: на перехресті вулиць Фрунзе (до і після радянського періоду — Кам'янецької) та Гагаріна завершилося будівництво величної споруди із залом на 750 місць для потреб музично-драматичного театру ім. Петровського. Театр перебував тут понад 20 років, та у 1982 році переїхав у нове приміщення, а будівля по Гагаріна, 7 перейшла у розпорядження обласної філармонії.

Солісти

  • Марія Ясіновська — Народна артистка України
  • Микола Довгальов — Заслужений артист України
  • Наталія Молдован — Заслужена артистка України
  • Наталія Тимчишак — Заслужена артистка України
  • Фаті́ма Чергіндзія — Заслужена артистка України
  • Валентина Щур — Заслужена артистка України
  • Олена Леонова — Лауреат міжнародних конкурсів
  • Ганна Панкова — Лауреат міжнародних конкурсів
  • Віктор Шайда — Лауреат міжнародного конкурсу

Досягнення філармонії

Хмельницька обласна філармонія (головний вхід)

Український Державний ансамбль пісні і танцю «Козаки Поділля» — дипломант XII Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради України, лауреат численних міжнародних і Всеукраїнських фестивалів і конкурсів. Колектив заснований у 1938 році як хорова капела, у післявоєнні роки під ім'ям «Подолянка» почав завойовувати популярність не лише в Україні та Радянському Союзі, а й у багатьох країнах світу. З 1989 року ансамбль називається «Козаки Поділля» і є одним із найкращих танцювальних колективів України.

З 1991 року гордістю філармонії став концертний зал органної і камерної музики. Тоді на другому поверсі був обладнаний зал на 200 місць та встановлений орган чехословацької фірми «Ригер-Клос», що стало знаменною подією в культурному житті Хмельниччини. Тепер Хмельницька філармонія — постійне місце проведення Міжнародних фестивалів і конкурсів органної і камерної музики.

У філармонії у різний час працювало багато відомих артистів: Лідія Ротару, Валерій і Антоніна Мареничі (із відомого «Тріо Мареничів»), народні артисти України Микола Мозговий, Василь Зінкевич, Микола Гнатюк, зірка російської естради Валерій Леонтьєв.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.