Ходаківські

Ходакі́вський (Мальке́вич-Ходакі́вський) (пол. Chodakowski) — польський і руський шляхетський рід.

Малькевичі-Ходаківські
Доленга
Опис герба: У лазуровому щиті, увінчана золотим, при широких кінцях, хрестом срібна підкова, супроводжувана всередині такою ж перекинутою стрілою. Щит увінчаний Дворянським коронованим шоломом. Нашоломник: чорне крило шуліки, пронизане в пояс срібною стрілою. Намет: праворуч лазуровий з сріблом, ліворуч — лазуровий з золотом

Родоначальник: Василь Васильович Малькевич
Період: 1570-нині
Місце походження: Житомирщина,Королівство Польське (1385—1569)
Підданство: 22px Королівство Польське (1385—1569)
Маєтки: Ходаки (Коростенський район)

Походження

Первісне давньоруське прізвище дворян Ходаківських було Малькевичі. Малькевичі мали грамоти від Великих Князів Литовських на звання зем'ян.

4 лютого 1570 — Король Польський Сигізмунд Август підтвердив ці права Василю Васильовичу Малькевичу і «за військову, господарську земську службу» милував йому в спадкове володіння землю Ходаківську. У 1576 році — Король Стефан Баторій, Король Сигізмунд III — підтвердили ці права. З цього часу його нащадки присвоїли собі назву Ходаківський, називаючись втім довгий час — Малькевич-Ходаківський.

8 листопада 1573 Василь Малькевич помер, залишивши після себе дітей Василя I — бездітного, Павла-Мирука, Василя II і Демида-Данила Ходаківських, з тих пір рід Ходаківських розділився на три гілки: від Павла-Мирука пішла гілка Мируковичів-Ходаківських, від Василя II пішла гілка Малькевичів-Ходаківських, від Демида-Данила пішла гілка Демидовичів-Ходаківських.

Підтвердження прав і вольностей

Опис гербів

Герб Сас

Ходаківські використовують герб Доленга (пол. Dołęga). «У лазуровому щиті, увінчана золотим, при широких кінцях, хрестом срібна підкова, супроводжувана всередині такою ж перекинутою стрілою. Щит увінчаний Дворянським коронованим шоломом. Нашоломник: чорне крило шуліки, пронизане в пояс срібною стрілою. Намет: праворуч лазуровий з сріблом, ліворуч — лазуровий з золотом» Державному Історичному архіві (фонд 1343, опис 49, справа 1595)

Також була гілка цього ж роду Ходаківських-Малькевичів, яка використовувала герб Сас (пол. Sas).

Ходаківські в Родовідній книзі Волинської губернії

Ходаківські, як потомствений дворянський рід, були внесені в 6-у частину Родовідної книги Волинської губернії. У шосту частину вносилися роди, дворянство яких налічувало сторіччя на момент видання Жалуваної грамоти. Формально запис в шосту частину родоводу книги не давала ніяких привілеїв, крім однієї: в Пажеський корпус, Олександрівський (Царськосельський) ліцей і в училище правознавства зараховувалися тільки сини дворян, записаних в п'яту і шосту частини родовідних книг.

Крім цього Малькевич — Ходаківські були внесені в 1-у частину Родовідної книги Волинської губернії. У першу частину вносилися «роди дворянства жалуваного або дійсного»; в другу частину — роди дворянства військового; в третю — роди дворянства, придбаного на службі громадянської, а також отримали право потомственого дворянства по ордену; в четверту — всі іноземні роди; в п'яту — титуловані роди; в шосту частину — «древні шляхетні дворянські роди». (Грамота на права, вольності і переваги благородного російського дворянства). На практиці в першу частину записувалися і особи, які отримали дворянство по ордену, особливо якщо цей орден відзначався поза звичайного службового порядку.

Література

  • Архів Південно-Західної Росії т.1 — 1867 р.
  • Северин Уруський: Родзіна «Герби шляхти Польської» т. I і т. II −1904 р.
  • Корона Польська при злотій вольності т. II-1738
  • Адам Бонецький: «Гербовник Польський» т. II і т. III — 1900 р.
  • Каспар Несецький «Гербовник Польський» т. III −1839 р.
  • Гербовник Царства Польського. Herbarz Królestwa Polskiego. Warszawa, 1853. Cz. 1-2. [Видання двомовне, російською та польською мовами; містить малюнки 246 гербів, їх опис; при кожному гербі перелік родів, його вживають, короткі відомості про родоначальників родин, але без родоводів; видання не закінчено.]
  • Список дворян Волинської губернії Видано в м. Житомир, 1906 рік
  • Гербовник дворянських родів Царства Польського частина 1
  • Історико — статистичний опис церков і парафій волинської єпархії стор. 386—387 — упорядник Теодорович Н. И. — Почаїв, 1888 рік.
  • S. J. Starykoń-Kasprzycki, M. Dmowski, Polska encyklopedia szlachecka T.IV s.350

Посилання

  1. Boniecki Adam Herbarz polski, t. 1-16, Gebethner & Wolff, Warszawa 1905
  2. Herbarz Wołyński — opracowanie: Towarzystwo «Pro Archivo», Kraków.
  3. Tadeusz Gajl Herby szlacheckie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Wydawnictwo L&L, Gdańsk 2003.
  4. Овруч- сторінки історії.
  5. Генеалогический форум.
  6. История рода Можайских- Можаровских.
  7. Генеалогический форум ВГД

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.