Холопов Павло Миколайович

Павло Миколайович Холопов (рос. Павел Николаевич Холопов; 7 червня 1922(19220607), Сиктивкар, Російська СФРР 13 квітня 1988, Москва, СРСР) — радянський астроном.

Холопов Павло Миколайович
Народився 6 червня 1922(1922-06-06)
Сиктивкар, РСФРР
Помер 13 квітня 1988(1988-04-13) (65 років)
Москва, СРСР
Поховання Ваганьковське кладовище
Країна  СРСР
Діяльність астроном
Alma mater механіко-математичний факультет МДУd
Заклад Державний астрономічний інститут імені Павла Штернберга МДУ і Московський державний університет імені М. В. Ломоносова
Ступінь доктор фізико-математичних наук

Життєпис

Народився в Усть-Сисольську, Комі АРСР (нині Сиктивкар). У 1946 закінчив Московський університет. У 1946—1960 працював в Астрономічній раді АН СРСР. З 1960 — завідувач відділом змінних зірок (нині відділ вивчення Галактики і змінних зірок) Державного астрономічного інституту імені Штернберга, також викладає у Московському університеті.

Основні наукові роботи присвячені вивченню змінних зірок і зоряних скупчень. Розробив метод визначення просторової щільності зірок у сфероїдальному скупченні за їхнім видимим розподілом і дав його чисельний варіант. Досліджував структуру великого числа кульових і розсіяних скупчень, встановив наявність великих корон навколо них і обґрунтував уявлення про єдність будови скупчень різних видів. Критично розглянув питання про динамічну еволюцію зоряних угруповань і навів ряд аргументів на користь стійкості таких скупчень, як NGC 6231, χ і h Персея, система Трапеції Оріона та інших. У результаті досліджень структури діаграми колір — світність встановив початкову головну послідовність зірок на ній. Досліджував велике число змінних зірок, зокрема молодих об'єктів, пов'язаних з дифузним середовищем. Встановив приналежність деяких змінних зірок до розсіяних скупчень. Розробив метод визначення періодів змінних зірок із застосуванням ЕОМ. З 1946 брав участь у роботі московських астрономів з каталогізації відомостей про змінні зірки і складання Загальних каталогів змінних зірок. У 1960—1977 очолював цю роботу спільно з Борисом Кукаркіним, після смерті Кукаркіна здійснює керівництво нею.

Автор монографії «Зоряні скупчення» (1981).

Медаль «За відкриття нових астрономічних об'єктів» Астрономічної ради АН СРСР.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.