Хоргош – Батайніца – Ниш – Лесковац

Хоргош – Батайніца – Ніш – Лесковац – основний елемент сербської газотранспортної інфраструктури, створеної для подачі блакитного палива внутрішнім споживачам та до Боснії.

ПСГ Банатскі-Двор
Хоргош
Веліка-Плана
Батайніца
Ниш
Лесковац
Пояте
Сента
Госпочинці
Авала
Власотинце
Нові-Сад
Сремська-Митровиця
Панчево
Шабац
Пункти сполучені газопроводом

Починаючи з кінця 1970-х до Сербії здійснювався імпорт природного газу, доправленого до її північного кордону по угорським газопроводам Будапешт – Сегед та Берегадроц – Сегед. Від Сегеду проклали перемичку до сербского Хоргошу, звідки починається газотранспортний коридор загальною довжиною понад чотири сотні кілометрів. До нього відносяться наступні ділянки:

- виконана в діаметрі 711 мм від Хоргошу до Сенти (носит назву МГ-06, тобто Шостий магістральний газопровід);

- споруджений із труб діаметром 762 мм відтинок Сента – Батайніца (МГ-04). Неподалік від його завершення від траси відходить бічне відгалуження Госпочинці – Нові-Сад діаметром 219 мм (МГ-02), а також відгалуження до Сремської-Митровиці. Із Батайніци в свою чергу починаються газопровід до Зворнику (по ньому блакитне паливо подається до Боснії), відгалуження до Панчево (в діаметрі 508 мм) і Шабацю (в діаметрі 406 мм);

- виконана в діаметрі 610 мм ділянка від Батайніци до Авали (МГ-05);

- відтинок від Авали до Пояте (МГ-07 та МГ-08);

- виконана в діаметрі 530 мм ділянка довжиною 64 км від Пояте до Нишу (МГ-09);

- завершальний відтинок довжиною 60 км від Нишу до Лесковаца, а потім до розташованого неподалік містечка Власотинце. Тут використані труби діаметром 508 мм, 324 мм та 168 мм.[1][2]

Першу ділянку від Хоргошу до Батайніци ввели в експлуатацію у 1979 році,[3] коли до Югославії розпочали імпорт радянського природного газу, головним споживачем якого на першому етапу був металургійний комбінат у боснійській Зениці. З 1980-го почали спорудження газопроводу від Батайніци у південному напрямку, проте роботи тут затягнулись більш ніж на півтора десятиліття. Ділянку від Пояте до Ніша ввели в експлуатацію лише в 1996-му, при цьому її, а також наступний відтинок до району Лесковаца спорудило спільне підприємство «Югоросгаз», створене за участі російського «Газпрому».[4]

Серед великих споживачів природного газу, доправленого по трубопроводу, можливо назвати нафтопереробні заводи у Нові-Сад та Панчево, завод азотної хімії у Панчево та систему центрального опалення Белграду. В кінці 2010-х почалось спорудження першої сербської електростанції, розрахованої на споживання блакитного палива – ТЕС Панчево.

В 2021-му ста до ладу газопровід Балканський потік, який має постачати російський природний газ до ряду балканських країн в обхід України. Його траса зустрічається з головним сербским газотранспортним коридором в районі Веліка-Плана.

На початку 2020-х заплановане створення інтерконектору до Болгарії, який має починатись від Ниша.

Можливо також відзначити, що на схід від ділянки Хоргош – Батайніца знаходиться єдине сербське підземне сховище газу у Банатскі-Двор.

Примітки

  1. Uredba o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene magistralnog gasovoda granica Bugarske – granica Mađarske: 119/2012-38, 98/2013-61, 52/2018-5, 36/2019-8. www.pravno-informacioni-sistem.rs. Процитовано 15 січня 2021.
  2. "YUGOROSGAZ" а.д. - предузеће за изградњу гасоводних система, транспорт и промет природног гаса.. www.yugorosgaz.rs. Процитовано 15 січня 2021.
  3. Istorijat. Transportgas Srbija (sr-LAT). Процитовано 15 січня 2021.
  4. Spasić, V. Stiže gas na jug Srbije. Blic.rs (серб.). Процитовано 15 січня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.