Хортицька національна академія

Хортицька національна академія (повна назва – комунальний заклад вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради) – це багатопрофільний заклад вищої освіти, що провадить інноваційну освітню діяльність, пов’язану з наданням вищої освіти за кількома галузями знань, проводить фундаментальні та прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним осередком, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та здійснює культурно-просвітницьку діяльність.

Хортицька національна академія
ХНА
47°50'15.1"N 35°04'40.9"E
Міжнародна назва Khortytsia National Academy
Країна Україна
Розташування Запоріжжя
Засновано 28.12.1995
Ректор Нечипоренко Валентина Василівна
Адреса

69017, м. Запоріжжя,

вулиця Наукового містечка, 59 (о. Хортиця)
Сайт khnnra.edu.ua

Історія

Хортицька національна академія була заснована рішенням Запорізької обласної ради в 2015 р. завдяки реорганізації Хортицького національного навчально-реабілітаційного багатопрофільного центру, в структурі якого протягом 20 років успішно функціонував і безперервно розвивався підрозділ фахової освіти – коледж. Багаторічний період експериментальної діяльності закладу забезпечив кумуляцію освітньо-реабілітаційного і науково-інноваційного потенціалу, необхідного для становлення закладу нового типу в системі вищої освіти України – Хортицької національної академії. Джерело інноваційної експериментальної роботи закладу можна простежити з періоду започаткування на його базі експерименту Всеукраїнського рівня «Комплексна медична, психологічна, соціально-педагогічна реабілітація вихованців санаторних шкіл-інтернатів» (наказ №56 від 12.03.1993 р. Міністерства освіти і науки України). Експеримент з проблем комплексної реабілітації вихованців здійснювався впродовж 1993-1999 років, спрямовувався на виконання Національної програми «Діти України». Вже тоді інтенсивний новаторський пошук педагогічного колективу дозволив дійти висновку, що ефективність психологічної та соціально-педагогічної реабілітації дітей з особливостями психофізичного розвитку підвищується за умови їх спільного навчання разом зі здоровими однолітками.

Позитивний досвід педагогічного колективу зумовив подальше розгортання інноваційної пошуково-дослідницької роботи в рамках всеукраїнських експериментів:

  • «Соціальна адаптація та інтеграція в суспільство дітей з особливостями психофізичного розвитку шляхом їх навчання у загальноосвітніх навчальних закладах» (наказ Міністерства освіти і науки України №586 від 10.08.2001 р.);
  • «Проектування та практичне забезпечення компетентнісно спрямованого інноваційного розвитку Хортицького навчально-реабілітаційного багатопрофільного центру» (наказ Міністерства освіти і науки України №147 від 03.03.2006 р.);
  • «Соціальна адаптація та інтеграція в суспільство дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, шляхом запровадження їх інклюзивного навчання» (наказ Міністерства освіти і науки України №1087 від 01.12.2008 р.).


Підтвердженням плідних здобутків експериментальної діяльності закладу стало надання йому у 2007 р. статусу інноваційного (наказ Міністерства освіти і науки України №229 від 22.03.2007 р.), а в 2010 р. – статусу національного закладу (Указ Президента України №76/2010 від 28.01.2010[1]). У змісті цих документів зазначено, що заклад удостоєний визнання внаслідок його вагомого внеску в розвиток вітчизняної освіти, розробки і практичної реалізації інноваційних технологій комплексної медичної, психолого-педагогічної, соціальної реабілітації дітей та молоді з особливими освітніми потребами.

В 2015 р. рішенням Запорізької обласної ради від 27.08.2015 р. № 45[2] заклад переведено в нову функціональну якість – національну навчально-реабілітаційну академію, в якій талановита молодь з обмеженими можливостями здоров’я зможе здобувати сучасну вищу освіту на першому (бакалаврському), другому (магістерському) та третьому (освітньо-науковому) рівнях. Хортицька національна академія є підзвітною, підконтрольною та підпорядкованою Запорізькій обласній раді та за галузевою спрямованістю підвідомчою Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації. Заклад є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, бюджетні рахунки в територіальному органі Державної казначейської служби України та поточні, депозитні рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, в тому числі печатку із зображенням Державного Герба України, бланки з власними реквізитами. Місцезнаходження Хортицької національної академії: 69017, м. Запоріжжя, вул. Наукового містечка, 59 (о. Хортиця).

Відповідно до рішень Запорізької обласної ради від 26.06.2014 р. № 39 «Про закріплення нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області» та від 20.12.2018 р. № 32 «Про закріплення нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області за комунальним закладом вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради» заклад входить до складу об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області.

Нині Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія – це базовий у Запорізькому регіоні заклад із створення компетентнісно спрямованого освітньо-реабілітаційного простору, забезпечує безперервність і наступність освіти, комплексної реабілітації (медичної, соціальної, психологічної, педагогічної), соціальної інтеграції та розвитку життєвої компетентності дітей та молоді з обмеженими можливостями здоров’я з першого року життя до здобуття вищої освіти. Станом на 1 жовтня 2019 року фактична кількість студентів Хортицької національної академії складала 1405 осіб, з них 1277 здобували вищу освіту на денній формі навчання, 128 – на заочній.

Ректорат

  • Ректор – Нечипоренко Валентина Василівна, доктор педагогічних наук, професор, Заслужений вчитель України, повний кавалер ордена княгині Ольги, повний кавалер ордена «За заслуги перед Запорізьким краєм».
  • Перший проректор – Позднякова Олена Леонтіївна, кандидат педагогічних наук, доцент, Заслужений працівник освіти України.
  • Проректор з наукової роботи – Гордієнко Наталія Миколаївна, доктор соціологічних наук, доцент, кавалер ордена «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІІ ступеня.
  • Проректор з навчальної роботи – Позднякова-Кирбят’єва Елліна Геннадіївна, доктор соціологічних наук, професор, кавалер ордена «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІІ ступеня.
  • Проректор з адміністративно-організаційної роботи – Бріцина Юлія Володимирівна, кандидат економічних наук[3].

Структура, спеціальності

Основними структурними підрозділами Хортицької національної академії є факультет реабілітаційної педагогіки і соціальної роботи (об’єднує кафедру спеціальної педагогіки та спеціальної психології, кафедру соціальної роботи, кафедру фізичної реабілітації, кафедру педагогіки та методик навчання, кафедру соціально-гуманітарних дисциплін), факультет мистецтва та дизайну (кафедра дизайну, кафедра садово-паркового господарства, кафедра природничо-наукових дисциплін), педагогічний коледж, санаторна школа з дошкільними групами, науковий ліцей, центр ранньої соціальної реабілітації як підрозділ, що забезпечує практичну підготовку студентів, бібліотека, редакційно-видавничий відділ, міжнародний відділ, науково-методичний відділ, навчально-науково-виробничий комплекс – реабілітаційний парк, гуртожиток.

На факультеті реабілітаційної педагогіки та соціальної роботи [4]студенти здобувають вищу освіту за спеціальностями:

  • за першим (бакалаврським) рівнем освіти:
    • 231 Соціальна робота;
    • 016 Спеціальна освіта;
    • 013 Початкова освіта;
    • 227 Фізична терапія, ерготерапія;
    • 053 Психологія;
    • 017 Фізична культура і спорт;
  • за другим (магістерським) рівнем освіти:
    • 231 Соціальна робота;
    • 016 Спеціальна освіта;
    • 013 Початкова освіта;
    • 227 Фізична терапія, ерготерапія;
    • 012 Дошкільна освіта.

Студенти факультету мистецтва та дизайну[5] отримують фахову підготовку за спеціальностіми:

  • за першим (бакалаврським) рівнем освіти:
    • 022 Дизайн (освітні програми: «Графічний дизайн», «Медіадизайн», «Дизайн одягу», «Перукарське мистецтво та декоративна косметика»;
    • 023 Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація;
    • 206 Садово-паркове господарство;
    • 242 Туризм (спеціалізація «Лікувально-реабілітаційний та оздоровчий туризм»);
    • 073 Менеджмент.

Міжнародне співробітництво

Співробітництво Хортицької національної академії із зарубіжними партнерами спрямоване на підвищення авторитету закладу на міжнародному рівні, розширення міжнародних контактів, необхідних для наукової, науково-практичної та навчально-методичної роботи колективу, організацію обміну студентами, стажування викладачів, створення спільних курсів і навчальних програм, участь в міжнародних проектах.

В рамках укладених договорів і меморандумів про співпрацю основними міжнародними партнерами Хортицької національної академії є:

  • Академія освіти Таджикистану (Республіка Таджикистан, м. Душанбе);
  • Батумський державний університет імені Шота Руставелі (Грузія, м. Батумі);
  • Білоруська державна академія мистецтв (Республіка Білорусь, м. Мінськ);
  • Вища лінгвістична школа у Ченстохові (Республіка Польща, м. Ченстохові);
  • Державний педагогічний університет Горі (Грузія, м. Горі);
  • Європейський інститут культурного туризму «Еврика» (Республіка Болгарія, м. Добрич);
  • Заклад освіти «Білоруський державний педагогічний університет імені Максима Танка» (Республіка Білорусь, м. Мінськ);
  • Приватний заклад «Академія Болашак» (Республіка Казахстан, м. Караганди);
  • Резекненська академія технологій (Латвійська Республіка, м. Резекне);
  • Сілезький університет у Катовіце (Республіка Польща, м. Катовіце);
  • Стамбульський університет Есенюрт (Туреччина, м. Стамбул);
  • Університет Економіки в Бидгощі (Республіка Польща, м. Бидгощ);
  • Університет Humanitas (Республіка Польща, м. Сосновець);
  • Університет Найробі (Республіка Кенія, м. Найробі);
  • Університет Кутаїсі (Грузія, м. Кутаїсі)[6].

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.