Хіоське вино

Хіоське вино — сорт вина, що виробляється на грецькому острові Хіос. Це вино було одним з найдорожчих та найвишуканіших протягом античного періоду[1], та, згідно з давньогрецьким істориком Феопомпом та давньограцькими міфами, воно було першим червоним вином в історії, відомим на той час як «чорне вино»[2][3]. За легендою, виробляти це вино навчив мешканців острова Ойнопіон, син Діоніса[4].

Хіоське вино, вироблене в Аріусії

Починаючи приблизно з 5 століття до н. е., хіоське вино у великих кількостях експортувалося до Афін, як про це свідчать знахідки великого числа хіоських амфор, знайдених під час сучасних розкопок Афін[5]. Пізніше Плутарх і Афіней описували його як коштовний товар в Стародавній Греції, хоча написи на амфорах з ціною й вказують на невелику розбіжність у цінах в порівнянні з місцевими винами[5]. Це вино також хвалили Герміпп в 5 столітті до н. е.[3] і Страбон кілька століть потому[2]. Страбон зазначав, що найкраще вино виробляється в Аріусії, у гірській північно-східній частині острова[6], а Пліній стверджував, що Цезар замовляв саме хіоське вино для своїх тріумфальних бенкетів[7]

До 1 століття н. е. Хіоське вино потрапляло до Риму лише у невеликих кількостях як ліки, як це часто робилося з екзотичними стравами, та вважалося виключно дорогим. У творах Горація, який писав у 1 столітті н. е., Насідієнус подавав це вино до важливих вечер. Після 1 століття хіоське вино стало імпортуватися в набагато більших кількостях, і стало популярним на святах, хоча і продовжувало використовуватися для медичних цілей, зокрема його згадували Гален і Пліній.[2]

Посилання

  1. Artifacts recovered from the Chios-Oinousses wreck. Archaeology in Deep Water. Архів оригіналу за 6 липня 2013. Процитовано 30 січня 2010.
  2. Andrew Dalby (2002). Empire of Pleasures: Luxury and Indulgence in the Roman World. Routledge. с. 136. ISBN 0415280737.
  3. Aristoula Georgiadou and David H.J. Larmour (1998). Lucian's Science Fiction Novel 'True Histories': Interpretation and Commentary. BRILL. с. 73–74. ISBN 9004109706.
  4. Greek Wines: Ancient and Modern. Greek Works. Архів оригіналу за 6 липня 2013. Процитовано 30 січня 2010.
  5. Susan I. Rotroff and John H. Oakley (1992). Debris from a Public Dining Place in the Athenian Agora. ASCSA. с. 47. ISBN 0876615256.
  6. Страбон. Географія, XIV. 35
  7. Пліній, HN XIV. viii. ix, та XIV. xvii
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.