Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Вовківці)
Церква Різдва Пресвятої Богородиці | |
---|---|
| |
Країна | Україна |
Ідентифікатори й посилання | |
Церква Різдва Пресвятої Богородиці — парафія і храм греко-католицької громади Борщівського деканату Бучацької єпархії Української греко-католицької церкви в селі Вовківці Чортківського району Тернопільської області.
Історія церкви
У 1724 році на пагорбі Макарет за служіння о. Димитрія Середовича було збудовано дерев'яну греко-католицьку церкву Святого архистратига Михаїла. Освятили її у 1727 році.
Отці Василіяни перенесли у храм с. Вовківців ікону Пресвятої Богородиці, яка знаходиться тут і донині. Вона може належати до іконопису ХV-ХVІ століття, вважається чудотворною. Саме на й честь у Вовківцях щороку відбувається відпуст Співстраждання Пресвятої Богородиці на десяту п'ятницю, затверджений в Римі. Сьогодні на місці дерев'яного храму, який згорів, за служіння о. Семеновича збудовано мурований храм Різдва Пресвятої Богородиці
У 1946—1961 роках парафія і храм були підпорядковані РПЦ. У ті роки, незважаючи на заборону, у Вовківцях все ж відбувалися відпусти на честь Пресвятої Богородиці У 1961 році державна влада церкву закрила, проборство віддали під медпункт, відпуст заборонили. У 1977 році храм відкрили, але знову у приналежності до московського православ'я.
У 1990 році парафія і храм повернулися в лоно УГКЦ. Церква в Вовківнях є матірною церкви Перенесення мощей Святого отця Миколая парафії села Сапогів. У ті роки було відмовлено відпуст і вперше його очолив єпископ Павло Василик. У 1995 році на відпуст у Вовківці приїжджав владика Тернопільської єпархії Михаїл Сабрига. За служіння о. Ігоря Рокочого в церкві розпочали ремонт, повернули у парафіяльну власність проборство, налагодили роботу братства і сестринства, створили дорослий і дитячий церковний хори, відновили братство «Апостольство молитви», утворили недільну шкоду.
На території парафії є дзвіниця, прибудована до храму каплиця, яка належить до пам'яток архітектури, фігура Найсвятішого Серця Ісуса (1896), 14 дерев'яних хрестів сталій Хресної дороги, три великі дерев'яні хрести, два з яких — місінні, капличка Пресвятої Богородиці Неустанної Помочі та басейн з фігурою ангела для освячення води, капличка Божої Матері.
У 2014 році Святу Літургію на відпуст очолив правлячий архиєрей Бучацької єпархії Димитрій Григорак. Відпуст у Вовківцях затверджено, як єпархіялький. Окрім відпусту, на парафії проводиться храмовий празник на Різдво Богородиці (21 вересня) і відпуст священномученика Йосафата (25 листопада).
При парафії діють: недільна школа, братство «Апостольство молитви», Параманне братство. Вівтарна дружина.
Парохи
- о. Семенович,
- о. Мазурак,
- о. Антонович,
- о. Роман Бондарук,
- о. Воробкевич,
- о. Іван Сеймов (1990—1991),
- о. М. Жук (1991—1993),
- о. Ігор Рокочий (1993—2001),
- о. Микола Довжук (2001),
- о. Микола Бугера (2001—2009),
- о. Володимир Капуста (адміністратор з березня 2009 року і донині).
Джерела
- Парафія с. Вовківці. Церква Різдва Пресвятої Богородиці // Бучацька єпархія УГКЦ. Парафії, монастирі, храми. Шематизм / Автор концепції Куневич Б.; керівник проекту, науковий редактор Стоцький Я. — Тернопіль : ТОВ «Новий колір», 2014. — С. 23. : іл. — ISBN 978-966-2061-30-7.