Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Гуштин)

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Країна  Україна
Ідентифікатори й посилання

Церква Різдва Пресвятої Богородиці — парафія і храм греко-католицької громади Борщівського деканату Бучацької єпархії Української греко-католицької церкви в селі Гуштин Чортківського району Тернопільської області.

Історія церкви

Гуштинська церквиця була збудована з дерев'яних карпатських колод. У 1929 році її закупили в розібраному вигляді у Закарпатті і майже два роки перевозили підводами. Складали церкву сільські майстри. 21 вересня 1934 року вдень Різдва Пресвятої Богородиці церкву освятили. Освячення церкви і богослужіння у ній з 1934 році здійснював о. Ярослав Луцик.

Коли в селі була епідемія тифу, піл керівництвом о. Ярослава Луцика, який у той час був парохом в Бурдяківцях і Гуштині, та церковним братством виготовили дерев'яний хрест, обнесли його довкола села і встановили на виїзді з села. У 1993 році хрест поновили, біля нього відбуваються молебні до Серця Христового. До 1946 року парафія і храм були греко-католицькими. У 1946—1957 роках вони були підпорядковані РПЦ.

З 1957 по 1970 року церква була закрита державною владою, а релігійну громаду зняли з реєстрації. У 1970 році богослужіння в храмі знову відновилися у підпорядкуванні РПЦ. зробили добудову церкви з двох боків.

З 1990 року парафія і церква знову в лоні УГКЦ.

У 1995 році відбулася Свята Місія, яку проводили оо. Василіяни із Кристинопільського монастиря, яка дала покликання до чернечого життя парафіянинові із с. Гуштин Маркові (Михайлові) Яворському.

У 1991 році о. Микола Подущак освятив каплицю, яку збудували за сприяння парафіянки Йосафати Боднар і її синів Василя, Ярослава та Михайла. Внутрішнє оздоблення каплички та розпис ікон безкоштовно виконав художник Петро Стадник. Біля каплиці о. Олег проводить обряд освячення води.

У 1997 року було закладено та освячено наріжний камінь під будівництво нової церкви. Зведення нової церкви розпочав бригадир будівельної бригади с. Гуштин Домінік Гриба, а після його смерті справу продовжив будівельник Петро Маковський. У 2000 році художники Орест Боднаровський та його син Едуард зробили реставрацію старої церкви та ікон після пожежі у храмі.

У 2014 році будівництво нової п'яти купольної церкви було завершено.

При парафії діють: братство «Апостольство молитви» і Вівтарна дружина. Катехизує священник.

Парохи

  • о. Юрія Стеблини (1988—1989),
  • о. Микола Подущак (1990—1991),
  • о. Михайло Друзик (1991),
  • о. Володимир Дутка (1991—1993),
  • о. Іван Сабала (1993—1994),
  • о. Олег Сушельницький (з 27 листопада 1994).

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.