Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Долина)

Церква Різдва Пресвятої Богородиці — церква в м. Долина Івано-Франківської області була зведена 1896 року на місці старої дерев'яної церкви, яка була побудована ще в 1648 році, за часів початку народно-визвольної війни українців.

Верховний архієпископ УГКЦ Святослав освячує пам'ятник Мирославу Любачівському біля церкви
Церква Різдва Пресвятої Богородиці
48°57′55″ пн. ш. 24°00′23″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування  Україна, Долина
Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Долина) (Україна)

Історія церкви

Дерев'яна церква була зведена 1648 року і проіснувала майже 250 років. Через критичний стан храму греко-католицька громада міста ухвалила рішення про будівництво нової мурованої церкви в 1896 році.

Місце вибрали ближче до головної вулиці міста, сьогодні - це вулиця А. Шептицького. Автор проекту залишився невідомим.

Дзвіниця збереглася ще з часів дерев`яної церкви, яка ведеться на обліку, як пам'ятка архітектури. У 1994 році було розпочато будівництво нової цегляної дзвіниці.

З 1944 р. церква перейшла на православний обряд.

В 1977 р. було проведено ремонт головної бані, а також позолочено кіот. Кіот у вигляді макету церкви виготовив майстер - різьбляр з м. Болехова, уродженець с. Гузієва М. Григорський.

В 1990 р. українська греко-католицька церква була реабілітована і після значного протистояння між конфесіями, приміщення церкви повернуто греко-католицькій громаді.

Пам'ятною подією в історії церкви є відправа Святої Літургії Кардиналом Мирославом Любачівським 16 квітня 1991р., який народився в м. Долині.

До 100- річчя з дня освячення церкви проведено її ремонт. Зроблено ремонт даху. Його покрили  оцинкованою бляхою імітованою під золото. Кошти на це виділив добродій Омелян Антонович. В подяку меценату п. О. Антоновичу встановили пам’ятну дошку. На ній барельєфний бронзовий портрет мецената та такі слова «Уродженець Долини Омелян Антонович благодійник цього храму» 2005р. В ході ремонтних робіт трапилася цікава подія. В задній малій бані у сховку виявили таблицю з чорного граніту, гарно оздоблену і підготовлену до встановлення. У верхній частині викарбувано хрест (покрито золотом), нижче якого тризуб у вінку з пшеничного колосся і терну. Нижче тризуба зображено морський якір і серце. І довершує композицію напис «Борцям за волю України. Пом'яни Господи рабів твоїх за Україну життя своє поклавши". Хто і коли заховав цю таблицю, залишається невідомим. Вона зберігається в Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів.                  

10 серпня 2014 р. на території храму Різдва Пресвятої Богородиці встановлено погруддя главі Української Греко-Католицької церкви кардиналу Мирославу-Івану Любачівському. Погруддя виготовлено з бронзи. Автори Руслан Романишин та Василь Заляско.

Архітектура церкви

Приміщення церкви це - трьохнефна, п'ятикупольна велична споруда, хрестоподібна в плані. Загальна довжина церкви 32 м, ширина 22 м, висота будівлі до хреста 32 м. Церква має четверо вхідних дверей з арочними завершеннями. Головний вхід розміщений в західному фасаді і акцентований фронтоном, що опирається на дві круглі колони. Вхідні двері дерев'яні, обшиті гарними кованими завісами, бокові окуті бляхою. Вікон є п'ятнадцять. Вони прямокутні з напівциркульними завершеннями. На бокових фасадах вікна спарені, обрамлені профільованими відкосами. Рами вікон металеві. В деяких місцях, викликаних конструктивними умовами, влаштовані круглі вікна, з металевими рамами, у вигляді шестикутної зірки або чотирьохпелюсткової квітки. Дах головної і бокових нав - наметовий. Бані опираються на восьмигранні барабани. В барабанах є по чотири круглих вікна (люкарни) з гарним фігурним обрамленням відкосів. Бані шоломовидні, у верхній частині закінчуються ліхтарями. Ліхтарі перекриті грушовидними маківками, які завершують чотирьохраменні хрести.

Фасади розділені вертикальними пілястрами, що завершуються півкруглими зубчиками (тригліфами). Внутрішній простір церкви видовжений з заходу на схід і розділений чотирма хрещатими в плані колонами, на три поздовжні частини - нефи. Колони вгорі з'єднані між собою підпружними арками, які разом з трикутними сферичними парусами служать основою для барабана. На колони і стіни опирається склепінчасте перекриття головної нави і бокових, що перпендикулярні до головного. Над притвором розміщені просторі хори, до яких ведуть гвинтові сходи.                            

Основні будівельні роботи були завершені в 1906 році і церкву в тому ж році освятив митрополит Андрей Шептицький.

Житель міста Петро Мацевич зробив велику пожертву на церкву. Він продав усе своє майно, а гроші віддав на оздоблення церкви. Вдячні долиняни встановили йому пам'ятну дошку, яка розміщена у церкві з правого боку від входу. На ній зроблений напис «В честь і пам'ять громадянина м. Долина Петра Мацевича 9/07 1857 - 7/06 1915 р., який пожертвував своє майно на прикрашення цього храму».

Забетонована мозаїчна підлога з мармурової крихти. Розмальовували стіни два майстри: Павло Ковжун з Києва і Михайло Осінчик з Сокальщини. В розписах переважають геометричні та рослинні орнаменти, які виконані в пастельних тонах блакитно-жовтого кольору.

Іконостас виготовлено в 1934 р. в майстерні п. Наконечного з Кам'янки Струмилової (тепер Кам'янка Бузька). Іконостас триярусний. Перший, нижній ярус, має три прорізи, в яких влаштовані «Царські врата», вирізьблені з дерева, і складаються з двох стулок. Врата, крім різьби, прикрашені мальовничими іконами овальної форми. Дияконські двері виготовлені теж з дерева і прикрашені різьбою. Другий ярус складається з малих ікон розміром приблизно 30 х 40 см. Третій, верхній ярус, складений з вузько-високих ікон розміром 30 х 90 см. Позолочено іконостас в 1935 р. різьбярем п. Чміль з м. Болехова. Завершення будівництва і оздоблювальних робіт громада вшанувала пам'ятною дошкою з граніту, на якій викарбувано такі слова «В 30-літній ювілей їх Високопреосвященства ексцеленції Митрополита Кир Андрея Шептицького, архіпастора і добродія українського народу, покровителя мистецтва і наук присвячується поліхромія цього храму».

Внутрішній простір церкви прикрашають і п'ять люстр. Головна, яка звисає з центральної бані, двоярусна, чотири бокові - одноярусні. Запрестольний образ «Образ Божої Матері» розташований в апсиді, виконаний в 1925 р. дочкою священика Величковського Іриною Величковською - Шухевич.

На фасаді церкви відновлено меморіальну дошку, виконану на гранітній плиті, на якій зроблений напис: «В 125 роковини з дня народження побудителя Галицької України о. Маркіяна Шашкевича. Долинська земля».

Джерела

  • Архітектурна пам'ятка початку XX століття Храм Різдва Пресвятої Богородиці у місті Долина // Скрижалі пам’яті / авт. ідеї О. Федоришин. – Долина ; [Брошнів], 2016. – С. 14–18.
  • Боян С. Церковне життя та просвітницька діяльність у міжвоєнний період в м. Долина / Світлана Боян // «Археологічними та сакральними стежками Долинщини» : зб. наук.-теорет. ст. – Долина, 2008. – С. 116–120.
  • Бугрій С. Вільне королівське місто Долина : фотоальбом / Світлана Бугрій ; текст Ростислав Кос. – Дрогобич : Просвіт, 2007. – С.30–39.
  • Гошко Ю. Народна архітектура Українських Карпат XV-XX ст. / Юрій Гошко. – Київ, 1987. – С. 209 ; 224.
  • Дичка Н. Велична осені краса / Надія Дичка // Галичина. – 2006. – 24 жовт. – С. 8.
  • Долина : [церква Св. Михаїла; церква Різдва Пречистої Діви Марії; Костел Рождества найсвятішої панни Марії] / Руслан Богачов ; худож. Богдан Фреїв. – Долина, 2004.
  • Козій Р. Церква Різдва Пресвятої Богородиці / Роман Козій // Історія Долини. – Долина, 2015. – С. 193–197 ; З історії Долини : зб. іст.-краєзн. ст. – Вип. 1. – Долина, 2009. – С. 7–13.
  • Петрухін Ю. Храмові – 110 літ / Юрій Петрухін // Свіча. – 2016. – 23 верес. – С. 4.
  • Тихий С. Загадка Церкви Різдва Пресвятої Богородиці / С. Тихий // Свіча. – 2005. – 6 лип.
  • Тихий С. Реставрація Церкви Різдва Пресвятої Богородиці / С. Тихий // Свіча. – 2004. – 4 серп.
  • Тихий С. Церква Різдва Пресвятої Богородиці переступила віковий рубіж / С. Тихий // Свіча. – 2006. –23 верес. – С. 2.
  • Фреїв Ю. Долинський повіт на давніх світлинах : [ фотоальбом ] / Юрій Фреїв. – Київ, 2016. – С. 39–41.
  • Фрищин О. Дорога до храму / Олексій Фрищин // Перевал. – 2012. – № 4. – С. 167.
  • Церква Різдва Пресвятої Богородиці // Борис М. Обереги нашої спадщини / Михайло Борис. – Долина, 2006. – С. 47–51.
  • Церква Різдва Пресвятої Богородиці // Сім незабутніх вражень Бойківського краю / [авт. О. Кизима]. – Брошнів, 2010. – С.13.
  • Церкві Різдва Пресвятої Богородиці – 100 років! // Добра справа. – 2006. – 22 верес. – С. 2.
  • Янковський С. Долинській Церкві – 100 / Степан Янковський // Свіча. – 2006. – 15 черв ; 21 черв ; 27 черв.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.